Reklama

Ile kosztuje Denuvo?

​Dokumenty wykradzione z serwerów firmy Crytek ujawniają kolejne interesujące szczegóły nie tylko na temat tej firmy, ale i całej branży gier. Serwis ComputerBase dotarł na przykład do umowy, z której dowiadujemy się, ile kosztuje pakiet zabezpieczeń DRM Denuvo, tak znienawidzony przez graczy.

Opisywana struktura opłat dotyczy strzelanki Crysis Remastered. Można spekulować, że Denuvo negocjuje stawki osobno z każdym podmiotem i produkcją, lecz jest to raczej mało prawdopodobne, więc wymienione stawki możne traktować jako ciekawą bazę dla wszystkich zainteresowanych.

Podstawowa licencja na pakiet zabezpieczeń - na dwanaście miesięcy - kosztuje więc 140 tysięcy euro (ok. 625 tys. zł). Po pierwszym roku za każdy dodatkowy miesiąc musimy zapłacić kolejne 2 tysiące euro, ale można bezpiecznie założyć, że po tym czasie nasza produkcja jest już złamana.

Reklama

Co więcej, posiadacz licencji musi zgłosić, że chce przedłużyć umowę. Jeśli tego nie zrobi, Denuvo wygasa. To tłumaczy, dlaczego wiele firm deweloperskich właśnie po upływie około roku decyduje się na publikację łatek, które te zabezpieczenia DRM usuwają - po prostu wygasa wtedy umowa.

To jednak nie wszystkie koszty. Jeśli chroniony tytuł osiągnie poziom pół miliona aktywacji, musimy dopłacić kolejne 60 tysięcy euro (ok. 265 tys. zł). Dla większych tytułów - które są pewne sprzedaży ponad 500 tys. egzemplarzy - rzeczywiste koszty wynoszą więc około 200 tysięcy euro (895 tys. zł).

W 2016 roku ceny Denuvo także wyciekły, co pozwala na porównanie. Stałe stawki - to 200 tys. euro - to wzrost o "skromne" 100 procent. W dzisiejszych czasach trzeba także dopłacić kolejne 10 tysięcy euro, jeśli chcemy zabezpieczać także produkcję wydawaną w sklepie Epic Games Store - jak Crysis.

Warto pamiętać, że stawki mogą być negocjowane indywidualnie, więc mogą być faktycznie wyższe lub niższe. Co równie istotne, nie ma żadnych zwrotów pieniędzy. Jeśli zapłacimy wstępne 140 tys. euro, a nasza gra zostanie złamana dzień po premierze, możemy pożegnać się z wpłaconą gotówką...

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama