GTA 5, NBKA, PES albo Far Cry 5 za darmo? Uważajcie na to oszustwo

​GTA 5, NBKA, PES albo Far Cry 5 za darmo? Nie, jest to zwykłe oszustwo przygotowane przez cyberprzestępców, którzy dodali do plików z grami złośliwe oprogramowanie kopiące kryptowalutę i narażające użytkowników komputerów na dodatkowe koszta.

Trafiliście na ofertę darmowych Grand Theft Auto 5, NBA, Pro Evolution Soccer lub Far Cry 5? Pod żadnym pozorem nie klikajcie w udostępniane na forach internetowych podejrzane linki, bowiem jak informuje BBC News jest to oszustwo przygotowane przez cyberprzestępców.

Udostępniają oni gry naszpikowane złośliwym oprogramowaniem Crackonosh, którego zadaniem jest kopanie kryptowaluty Monero i narażanie niczego nieświadomych graczy na dodatkowe koszta. Hakerzy korzystają z usług akurat tej kryptowaluty, ponieważ ciężej jest wyśledzić, na jakie konto trafiają zdobyte pieniądze.

Reklama

Wedle dostępnej wiedzy grupa odpowiedzialna za ten przekręt zdołała zarobić ponad 2 miliony dolarów (1,4 mln funtów) i zainfekować minimum 220 tysięcy urządzeń. Niestety na liście poszkodowanych znaleźli się również mieszkańcy Polski.

Oszustwo odkrył zespół z firmy Avast, producenta programu antywirusowego. Eksperci twierdzą, że na numer cyberprzestępców nabiera się średnio 800 graczy dziennie. To bardzo dużo i widać, że wybór akurat tych popularnych gier nie był przypadkowy.

Wśród ofiar fałszywej promocji znajdują się mieszkańcy Stanów Zjednoczonych (11 856 ofiar), Wielkiej Brytanii (8946 ofiar), Brazylii (16 584 ofiar), Filipin (18 448 ofiar), Indii (13 779 ofiar), a także Polski (12 727 ofiar).

Gracze to łakomy kąsek dla cyberprzestępców ze względu na posiadany przez tę grupę wydajny sprzęt komputerowy wprost stworzony także do kopania wirtualnej waluty.Avast podejrzewa, że twórcą złośliwego oprogramowania, które istnieje od 2018 roku może być Czech stąd nazwa Crackonosh.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy