Reklama

GRART - gry jako sztuka: 7 czerwca w Krakowie

​GRART, odbywający się 7 czerwca to impreza dla graczy, którzy są zainteresowani nie tylko grami jako rozrywką, ale także jako dziedziną sztuki i częścią współczesnego życia.

Jaki jest wpływ gier na sztukę? A na odwrót? Kto od kogo czerpie inspiracje? Czy muzyka z gier ma szanse zaistnieć jako samodzielny utwór? Co gry zrobiły dla literatury? I co tak naprawdę gry mają wspólnego z filmem?

Pomysł na zorganizowanie tego wydarzenia zrodził się z rosnącej popularności rożnej maści rozrywek multimedialnych. W związku z rozwojem multimediów gry przenikają do coraz to nowych dziedzin życia, stając się tematem coraz bardziej powszechnym. Z drugiej strony jednak zasady rynku i sprzedaży często powodują, że najpopularniejsze produkcje stają się utworami miałkimi i pozbawionymi głębszego sensu. Dlatego właśnie celem GRARTu miałoby być zwrócenie uwagi na wartościowe elementy gier: materiały koncepcyjne, które wymagają długiej pracy grafików, soundtracki, które stają się pełnoprawnymi pozycjami muzycznymi i zaczynają żyć własnym życiem, książki, które stały się inspiracją dla fabuł gier, lub rozwinęły te już istniejące i stworzyły nową jakość na papierze.

Reklama

Ponadto, kolejnym aspektem, którym zajmie się GRART, jest środowisko cosplayu - które odnalazło w grach wspaniały obiekt zainteresowania za sprawą charakterystycznych postaci, dostarczających inspiracji do tworzenia dzieł sztuki, jakimi są stroje tworzone przez cosplayerów.

Zadaniem GRARTu będzie zaprezentowanie i zachęcenie do własnego poszukiwania materiałów związanych z rozrywką multimedialną, które pomogą zwrócić uwagę na to, że gry dzisiaj to nie tylko sposób na spędzenie czasu na przystanku w oczekiwaniu na tramwaj, nie tylko poważna dziedzina przemysłu rozrywkowego, ale również pole do popisu dla artystów wszelkich dziedzin - od krawców i ślusarzy po pisarzy i zawodowych graczy.

Atrakcje imprezy to:

  • wykłady dotyczące związków gier z obrazem, muzyką i literaturą
  • warsztaty krawieckie, na których można stworzyć własne filcowe przypinki z motywami znanymi z gier
  • pokaz klipów związanych z grami
  • koncert grupy Dobrobyt (zaprezentują utwory znane z gier)
  • koncert I Set My Pixels On Fire (8bitowy kompozytor)
  • pokaz cosplay

Celem imprezy jest pokazanie, że grami mogą zainteresować się nie tylko sami gracze jako ich użytkownicy, ale także artyści i rzemieślnicy, którzy w tej dziedzinie będą mogli tworzyć tak samo wartościowe dzieła, jak w innych sferach sztuki.

Wszystkie szczegóły o GRART znajdziecie na stronach: http://gr-a-rt.blogspot.com/http://www.facebook.com/grart.krakow

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy