Grand Theft Auto: Vice City ma 18 lat

​W dniu 27 października 2002 roku w Ameryce Północnej na PlayStation 2 zadebiutowała gra Grand Theft Auto: Vice City, uznawana do dzisiaj za jedną z najlepszych odsłon serii - a przynajmniej dysponująca najlepszym zestawem stacji radiowych. Gracze w Polsce musieli czekać do 20 listopada.

W naszym kraju znacznie popularniejsza była jednak odsłona PC, która ukazała się w maju 2003 roku. Jak widać, już wtedy Rockstar opóźniał konwersje na komputery osobiste, co zostało mu do dzisiaj. Później w 2003 roku wydano jeszcze port na pierwszego Xboksa. Akcja gry toczy się w latach 80.

Gracze przenieśli się do słonecznego Vice City, wzorowanego na Miami. Wcielaliśmy się w Tommy’ego Vercetti, który właśnie opuszcza więzienie po wieloletniej odsiadce. Zaraz po wyjściu z mamra zostaje jednak uwikłany w transakcję narkotykową i zaczyna poszukiwanie winnych.

Reklama

Na drodze do zemsty wykonywaliśmy mnóstwo misji, budując kryminalne imperium i przejmując kontrolę od innych gangów i rodzin w mieście. Akcję obserwowaliśmy w perspektywie trzeciej osoby, czy to na piechotę, czy to za sterami jednego z wielu pojazdów: samochodów, motorów, łodzi.

Jak na produkcję Rockstara przystało, otrzymaliśmy otwarty świat, a także liczne nawiązania do wydarzeń z prawdziwego świata: epidemii kokainy w latach 80. w USA czy rodzin mafijnych działających swego czasu w Miami. Deweloperzy podobno spędzili sporo czasu w tym mieście.

Zaraz po premierze gra zebrała świetne oceny, chwalona nie tylko za rozgrywkę i grafikę, ale także za muzykę, obejmującą największe zespoły i wykonawców: Iron Maiden, Slayer, Megadeth, Blondie, Toto, Michael Jackson, Bryan Adams, INXS, Lionel Richie. Tak wymieniać można by bardzo długo.

Imponowała także obsada aktorska, w której znaleźli się między innymi Ray Liotta oraz Burt Reynolds. Co interesujące, problematyczna praca z gwiazdorami takiego formatu miała sprawić, że Rockstar już nigdy później nie sięgnął po nazwiska takiego formatu, stawiając na mniej znane osobistości.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Grand Theft Auto: Vice City

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama