Reklama

Gracz zainstalował i ogrywał Crysisa 3 na… pamięci VRAM RTX-a 3090

​Niektórym graczom nie brakuje fantazji, co udowodnił niejaki Strife212, ogrywając Crysisa 3 zainstalowanego w pamięci VRAM najnowszej flagowej karty graficznej NVIDII.

Nośniki danych bazujące na pamięci RAM w czasach dysków twardych opartych o kręcące się talerze były bardzo popularne wśród entuzjastów, ale obecnie, kiedy te wyparte zostały przez SSD z szybkimi pamięciami NAND flash, raczej nie ma już potrzeby tego typu eksperymentów.

Nie oznacza to jednak, że gracze ich zaprzestali, a pojawienie się na rynku GeForce’a RTX 3090 wyposażonego w aż 24 GB pamięci VRAM zachęciło jednego z nich do wyjścia poza schemat i skorzystania z dużego bufora pamięci wideo w niekonwencjonalny sposób.

Reklama

W tym celu Strife212 wykorzystał oprogramowanie GPU Ram Drive, oprogramowanie typu VRAMdrive, co pozwoliło mu wyodrębnić 15 GB partycję NTFS na samym GPU. Następnie zainstalował on grę Crysis 3 na tym nietypowym dysku. Niewykorzystany do tego celu VRAM, czyli blisko 9 GB, w pełni wystarczył na wsparcie gry przez GPU.

Jeśli zastanawiacie się jednak, czy takie rozwiązanie przełożyło się na poprawę wydajności i skrócenie czasu ładowania, to nic z tego, ponieważ Crysis 3 zainstalowany w VRAM działał praktycznie tak samo jak zainstalowany na dysku SSD typu PCIe NVMe.

Cały eksperyment to więc tylko sztuka dla sztuki, choć trzeba pamiętać, że gra nie została zoptymalizowana pod kątem takiego wykorzystania szybkiej pamięci wideo. Zastanawia nas jednak, co jeszcze można zainstalować w pamięci VRAM GeForce’a RTX 3090.

Teoretycznie 24 GB to wystarczająca pojemność na system operacyjny Windows 10 (ten wymaga tylko 20 GB wolnej przestrzenii), a poza tym murowanym kandydatem jest Doom, ponieważ jak powszechnie wiadomo, ten tytuł można uruchomić praktycznie na wszystkim, nawet na kalkulatorze. 

Daniel Górecki - ITHardware.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy