Gears 5 usuwa wszelkie wzmianki o paleniu

​Na rynku jest coraz więcej gier, które starają się nieść ze sobą jakieś przesłanie czy morał. Niewielu graczy spodziewało się zapewne, że brutalna strzelanka Gears 5 będzie jedną z takich produkcji. Jak się jednak okazuje, nadchodzący tytuł oferuje głęboki przekaz, a także kompletny zakaz palenia.

W przeszłości kilka postaci z cyklu prezentowanych było z cygarem w ustach, jak choćby Michael Barrick. Dla przykładu, jeśli wybieraliśmy ten model postaci w trybie wieloosobowym Gears of War 3, mężczyzna nigdzie nie ruszał się bez charakterystycznego cygara, puszczając wesoło dymki.

Co więc stało się w Gears 5? Sprawa jest dość skomplikowana. Jak informuje serwis Variety, walcząca z paleniem organizacja Truth Initiative zgłosiła się w tej sprawie do firmy Turner Broadcasting, która z kolei zarządza esportowymi zmaganiami ELeague, w tym rozgrywkami właśnie w Gears of War.

Reklama

To oni mieli podobno stać za wprowadzonymi zmianami, lecz przedstawiciel Xbox przedstawił nieco odmienną wersję wydarzeń i wyjaśnił, że stosowne modyfikacje i usunięcie papierosów oraz cygar były tylko i wyłącznie decyzją The Coalition, studia odpowiedzialnego za produkcję.

Potwierdza to szef firmy, Rod Fergusson. "Na własną rękę widziałem rujnujące efekty palenia. Zawsze było dla mnie ważne, by nie korzystać z palenia jako elementu prowadzenia narracji, dlatego podjąłem decyzję, by nie pochwalać palenia w Gears 5 i w uniwersum Gears of War w ogóle" - mówi.

"Żeby doprecyzować, zawsze byłem przeciwnikiem palenia i walczyłem z tym od samego początku, od Gears 1. W Gears 4 oraz 5 nie było już czego usuwać, ponieważ palenie nigdy się tam nie pojawiło i tak właśnie będzie, tak długo, jak kontrola pozostaje w moich rękach" - napisał na Twitterze.

Seth Ladetsky z ELeague z wyprzedzeniem odpowiedział na pewne podwójne standardy (palenie jest złe, ale przemoc jest już w porządku?) i powołał się na badania naukowe, z których wynika, że przedstawianie palenia w mediach faktycznie zachęca nastolatków do sięgnięcia po papierosy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Gears 5
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama