Reklama

Gamingowe laptopy to najlepsza na świecie konsola - twierdzi prezes NVIDII

​Podczas sprawozdania finansowego prezes NVIDII pokusił się o ciekawe spostrzeżenie dotyczące gamingowych komputerów przenośnych, które porównał do sprzętu pokroju PlayStation czy Xbox.

Laptopy przez lata nie były traktowane jako platforma przeznaczona do grania, a bardziej mobilnej pracy, w czym należy przyznać sprawdzają się wyśmienicie również dziś. Jednak wraz z biegiem czasu coraz więcej producentów sprzętu zmieniało zdanie i w efekcie obecnie niemała część z nich oferuje w swoim katalogu jakąś gamingową serię notebooków wzbogacającą się o następne coraz to lepsze modele z nowszymi oraz wydajniejszymi podzespołami.

Podczas gdy fani wirtualnej rozrywki żyją kolejnymi informacjami dotyczącymi kolejnej generacji konsol jednocześnie zastanawiając się kto wyjdzie z pojedynku PlayStation 5 vs Xbox Series X zwycięsko, prezes NVIDII, Jensen Huang w trakcie spotkania dotyczącego sprawozdania finansowego za miniony okres pokusił się o nową dość interesującą wypowiedź.

Reklama

Sternik producenta kart graficznych przyznał bowiem, że laptopy dla graczy wyposażone w GPU Zielonych to najlepsza na świecie... konsola do grania. "Nasza działalność, o której wspominał wcześniej Colette (dyrektor finansowy NVIDII), odnotowała dwucyfrowy wzrost przez osiem kolejnych kwartałów i jest to bez wątpienia nowa kategoria gamingowa. Jakby to była nowa konsola do gier" - powiedział Huang. Wychodzi więc na to, że sternik NVIDII rzeczywiście wierzy, iż komputery przenośne będą najpopularniejszą konsolą do gier.

Powodem tego przekonania jest w jego ocenie fakt, iż na świecie jest więcej ludzi z laptopami niż z jakimikolwiek innymi dostępnymi urządzeniami. Notabene ciekawe jak w tym przypadku statystycznie wypadają smartfony i co z ich gamingowym duchem? Dyrektor finansowy NVIDII przyznał, że sprzedawcy detaliczni posiadają 125 notebooków z układem wspomnianego producenta, co jest wzrostem względem 94 modeli z poprzedniego roku. Dodatkowo podwojono liczbę sprzętu z grafiką Max-Q. Huang przyznał zarazem, że pomyślne wprowadzenie GPU z serii GeForce RTX do tak cienkich i lekkich urządzeń jest przełomem, a także jednym z powodów, dla których firma widzi tak wielki sukces w laptopach.

Z drugiej jednak strony prezes NVIDII zapomina chyba o cenach tych notebooków, które w przypadku wysokobudżetowych modeli zaczynają się od około 5 tysięcy złotych w górę. Konsola za 6 tysięcy? Jak widać można. Swoją drogą IDC informuje, że gamingowe notebooki nadal miały największy udział w rynku urządzeń do gier w drugim kwartale 2019 roku i na tym polu odnotowano też wzrost o 12,7 procent rok do roku. Szacuje się, że w ubiegłym roku dostarczono 19,4 miliona notebooków do gier, a liczba ta wzrośnie do 26,8 miliona do 2023 roku.

Marcin Jeżewski - ITHardware.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje