Reklama

Fotografka oskarża Capcom o bezprawne wykorzystanie jej zdjęć

​Fotografka i projektantka twierdzi, że gry japońskiego Capcomu od Devil May Cry do Resident Evil 4 wykorzystywały jej zdjęcia chronione prawem autorskim jako środowiska, tekstury i główny element logo Resident Evil 4. Autorka postanowiła pozwać firmę.

Judy A. Juracek jest autorką kolekcji fotografii o nazwie Surfaces (Powierzchnie), wydanej po raz pierwszy w 1996 roku. Ta zamieszczona została na płycie CD-ROM z zebranymi zdjęciami, ale wykorzystanie tych fotografii w projektach komercyjnych wymaga uiszczenia opłaty licencyjnej. Capcom nigdy nie skontaktował się z Jurack w sprawie licencji, a ta właśnie zwróciła uwagę na co najmniej 80 fotografii używanych jako referencje w grach japońskiej firmy.

Wiele miejsc i obiektów wyraźnie przywołanych w pozwie pochodziło z miejsc, do których Juracek miała szczególny dostęp lub których już nie ma, takich jak specyficzna tafla potłuczonego szkła z Włoch z lat 90., rezydencje i inna architektura nieudostępniona do zwiedzania. Część pozwu opiera się na informacjach z zeszłorocznego ataku ransomware firmy Capcom, z którego wyciekły duże ilości informacji wewnętrznych. Pozew twierdzi, że jeden plik tekstury znaleziony w przecieku miał nawet taką samą nazwę, jak na CD-ROM-ie Juracek.

Reklama

Poniższe obrazy pochodzą z samych dokumentów procesowych i rzeczywiście zdają się pokazywać, że zarzuty nie są bezpodstawne. Pozew został złożony w Connecticut, USA, w piątek, 6 czerwca, a pozywająca żąda 12 mln USD zadośćuczynienia. Przedstawiciel Capcom powiedział portalowi Polygon, że jest "świadomy pozwu", ale nie udziela komentarza w tej sprawie. Brak komentowania toczącej się sprawy prawnej jest w tego typu przypadkach standardem.

To nie pierwszy raz, kiedy Capcom oskarżany jest o wykorzystanie cudzej pracy, ponieważ holenderski filmowiec zauważył niedawno, że boss Resident Evil Village wygląda bardzo podobnie do jego autorskiego potwora.

Daniel Górecki - ITHardware.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama