Elite Dangerous: Zwolnienia we Frontier Developments
Frontier Developments to najnowsze studio, które zapowiedziało serię zwolnień pracowników. Wcześniej przedstawiciele studia mówili o “roku pełnym wyzwań".
Trwa jeden z najgorszych roków w branży gier. Studio Frontier Developments, stojące m.in. za świetnym Elite Dangerous nie tylko zapowiedziało, że wstrzymuje wszelkie rekrutacje, ale też zwolni bliżej nieokreśloną jeszcze liczbę pracowników.
Według brytyjskiego prawa, a takiemu podlega Frontier Developments, pracownicy podlegający zwolnieniom powinni otrzymać “konsultacje" na temat tego dlaczego zostają zwolnieni, czy istnieje jakaś alternatywna ścieżka postępowania w ich przypadku oraz jakie wsparcie jest im z tego tytułu należne.
Szczegóły całego procesu mogą się różnić w zależności od tego jak duża jest firma oraz jak wielu pracowników chce zwolnić. Nie służy on ochronie pracowników przed zwolnieniem jako takim, ma jednak zapewnić przejrzystość całego procesu, uniknięcie dodatkowych, przykrych niespodzianek oraz - przynajmniej w teorii - zapewnić “miękkie lądowanie" ludziom, którzy musieli się znaleźć w tak trudnym położeniu.
W dorocznym raporcie Frontier opublikowanym w 2023 roku przedstawiciele studia napisali, że poprzedni rok finansowy był dla studia “wyzwaniem" z powodu niższej niż zakładano sprzedaży gry F1 Manager 2022, jak również ogólnego niższego poziomu sprzedaży całego portfolio tytułów studia, szczególnie w okresie minionych świąt Bożego Narodzenia oraz słabszego niż oczekiwano wyniku gier Foundry. Foundry to specjalny oddział wydawniczy Frontier, który zamknięto w czerwcu z powodu rozczarowujących wyników finansowych.
2023 to generalnie bardzo ciężki rok dla twórców gier - fala zwolnień przetoczyła się przez niejedno studio. Wcześniej sytuacja ta dotknęła między innymi Epic Games, Electronic Arts, Activision, CD Projekt RED, Take-Two, BioWare, Firaxis i wiele innych firm. Również firmy z branży IT, ale niezwiązane bezpośrednio z grami miały podobne problemy - chodzi tu m.in. o Metę, Microsoft, Amazon, Unity oraz Google.