Reklama

"Ekipa wiedziała, że Castlevania: Lords of Shadow 2 jest kiepska"

Brendan McNamara z Team Bondi nie jest osamotniony. Okazuje się, że w naszej branży są jeszcze ludzie, którzy podobnie jak on prowadzą swoje studia w despotyczny sposób.

Jedną z nich jest ponoć Enric Alvarez, dyrektor MercurySteam - hiszpańskiej firmy, która odpowiedzialna była za zaskakująco kiepską Castlevanię: Lords of Shadow 2. Po świetnej pierwszej części, nikt nie spodziewał się, że Lords of Shadow 2 może okazać się złą gra.

A jednak recenzenci nie pozostawili na produkcji suchej nitki - jej średnia ocen w serwisie Metacritic waha się (w zależności od platformy) pomiędzy 60% a 70%. Dlaczego jednak gra nie utrzymała poziomu znanego z "jedynki"? Problem leży ponoć w samym studiu MercurySteam, a konkretniej w jego szefie. Tak przynajmniej twierdzi pragnący zachować anonimowość członek zespołu, który od miesiąca jest w stałym kontakcie z użytkownikiem Kingshango z fanowskiego serwsiu Castlevania Dungeon.

Reklama

Twierdzi on, że większość ekipy zdawała sobie sprawę z tego, że tworzona przez produkcja jest kiepska i nie dorasta do pięt pierwszej części. Nikt w firmie nie był ponoć zaskoczony niskimi ocenami. Może oprócz Enrica Alvareza, a więc głównodowodzącego hiszpańskim studiem.

To on jest ponoć w głównej mierze odpowiedzialny za ostateczny efekt pracy developerów z MercurySteam. Opierając się na własnych, bliżej niesprecyzowanych kryteriach, notorycznie miał ignorować opinie programistów, projektantów i grafików.

Stosunek do podwładnych to jeden z największych zarzutów kierowanych pod adresem Alvareza. Reszcie developerów ponoć nie ufał, co bardzo często przybierało kuriozalną formę. Wyobraźcie sobie sytuację, w której o nowych elementach gry dowiadujecie się z mediów, a nie od swojego szefa.

Idiotyczne? To ponoć była codzienność w MercurySteam - większość ludzi pracowała po omacku, niekierowana konkretną wizją. Każdy z pomysłów developerów był monitorowany, zabierany i mocno modyfikowany (oczywiście w negatywnym znaczeniu) przez Alvareza. Kilku projektantów nie wytrzymało i zmęczeni całą tą sytuacją spakowali swoje walizki i odeszli z ekipy.

Podobnie wyglądało to w kwestii kierunku artystycznego, który był niekonsekwentny. Szef MercurySteam ciągle odrzucał kluczowe decyzje, pomysły i koncepcje głównego dyrektora artystycznego, który pracował wcześniej nad pierwszym Lords of Shadow. Ostatecznie postanowił on odejść i teraz pracuje wraz ze studiem Tequila nad RIME.

Sama organizacja hiszpańskiej firmy też pozostawiała sporo do życzenia. Mówiąc wprost - była ona ponoć archaiczna i byłaby odpowiedniejsza dekadę temu niż w 2014 roku. Przykład? Nad autorskim silnikiem zespołu pracowały tylko dwie osoby, z czego jedna była jednym z założycieli studia i zaufanym pracownikiem Alvareza. Nowi programiści nie mieli dostępu do kodu źródłowego, dzięki czemu mogliby wprowadzić potrzebne zmiany i modyfikacje.

Pragnący zachować anonimowość pracownik MercurySteam twierdzi, że założyciele ekipy nie mieli ponoć żadnych umiejętności w prowadzeniu studia. Ponoć bardzo często nowicjusze wiedzieli więcej od swoich szefów, co prowadziło do spowolnienia developingu przyjmującego absurdalną formę. Osoby dowodzące poszczególnymi działami często przesuwały kolejne deadline'y - to właśnie dlatego prace nad "dwójką" opóźniły się aż o pół roku. Za dodatkowy czas musieli z własnej kieszeni zapłacić członkowie ekipy.

Wielu pracowników nie wytrzymało i postanowiło odejść do innych studiów - każdego miesiąca z firmą żegnali się kolejni ludzie, którzy zdecydowali się przenieść za granicę, by tam spróbować szczęścia w zespołach, które znacznie lepiej traktują swoich członków. W MercurySteam nie tylko nie mogli liczyć na premie finansowe, ale nawet na dobre słowo. Testerzy traktowani byli jak "bydło" z płacami na haniebnym poziomie i codziennym nękaniem.

I jeszcze jedno - Hideo Kojima nie miał ponoć wiele wspólnego z obiema częściami Lords of Shadow. W trakcie prac nad pierwszą odsłoną podobno tylko raz odwiedził studio, "podpisał kilka papierów" i tyle. Zarysowany przez informatora obraz jest przerażający. Z jego słów wyłania się studio zarządzane przez despotę, traktującego zespół niczym swoją własność, a jego członków jak swoje sługi.

Dodatkowo wygląda na to, że mamy do czynienia z człowiekiem, który sukces pierwszego Lords of Shadow przypisuje tylko jednej osobie - sobie. Zapominając, że gry są twórczym owocem pracy grupy ludzi. Po wydaniu Lords of Shadow 2 MercurySteam zwolniło (i może dobrze...) 35 pracowników. Perspektywy studia na przyszłość nie są zbyt dobre - Konami nie jest bowiem (niespodzianka) zadowolone z jakości gry.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy