Dzieci wydają pieniądze na mikrotransakcje? Microsoft ma rozwiązanie

​Mikrotransakcje są kontrowersyjnym tematem w branży gier i coraz częściej widzimy kraje wprowadzające regulacje dotyczące lootboxów. Wydawcy nie chcą rezygnować z tych praktyk i chyba szybko się to nie zmieni, ale Xbox podejmuje kroki, aby uniemożliwić dzieciom wydawanie pieniędzy na mikrotransakcje i dokonywanie zbyt wielu zakupów.

Na Xbox Wire Microsoft udostępnił aktualizację aplikacji Xbox Family Settings, która ograniczy ilość pieniędzy, które użytkownik może wydać na jednym koncie. Według giganta z Redmond firma otrzymała informację zwrotną na temat takiej funkcji, która może być wykorzystana przez rodziców do nagradzania dobrego zachowania lub ustalania kieszonkowego. Microsoft wyraźnie wspomina o zakupach w aplikacji, co oznacza głównie mikrotransakcje, jako jednej z transakcji, które zamierza ograniczyć.

Nowe funkcje ograniczania wydatków działają jednak na nieco głębszym poziomie niż tylko ustalanie limitu. Rodzice będą mogli zezwolić swoim dzieciom na wydawanie pieniędzy w Sklepie Microsoft lub zablokować im taką możliwość, a także będą mogli kontrolować saldo konta w aplikacji, jeśli chcą zobaczyć, ile wydaje ich dziecko. Xbox będzie nadal dodawać podobne funkcje w przyszłości, chociaż nie zdradzano jeszcze szczegółów.

Reklama

Nierzadko słyszy się o dzieciach, które wygenerowały ogromne rachunki na kartach kredytowych z powodu wydatków na mikrotransakcje. Rozwój gier w stylu usługi przyczynił się również do gwałtownego wzrostu transakcji w grach, co powoduje, że coraz chętniej wydajemy dodatkową gotówkę na DLC. W grudniu ubiegłego roku jeden 6-latek wydał 16 000 USD na mikrotransakcje przy użyciu karty kredytowej swojej mamy i tego typu przypadkom zapobiegać ma inicjatywa Microsoftu.

Osoby zainteresowane aplikacją mogą ją pobrać na iOS lub Androida, gdzie jest dostępna za darmo. Ustawienia rodzinne Xbox zawiera inne funkcje, które mogą również pomóc w zarządzaniu kontem dziecka, więc jest to cenne narzędzie dla rodziców, jeśli martwią się o korzystanie z konsoli przez dziecko.

Na innych platformach nie ma wielu alternatyw do zarządzania funduszami dziecka, ale jeśli rozwiązanie Microsoftu okaże się skuteczne, być może zacznie być kopiowane przez konkurencję.

Daniel Górecki - ITHardware.pl

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama