DirectX12 ostatecznie nie wyjdzie na Windows 7

DirectX 12 w założeniu twórców ma poprawić wydajność o 60% i jednocześnie zmniejszyć zużycie energii o połowę.

Czas pokaże na ile spełnią się obietnice, jednak już teraz wiadomo, że z biblioteki nie skorzystają posiadacze systemu Windows 7, o czym poinformował serwis PC Gamer. Brak wersji DirectX 12 dla Windows 7 podyktowany jest decyzją Microsoftu, który od stycznia przyszłego roku ograniczy wsparcie dla "siódemki".

Warto przypomnieć również, że od 31 października firma z Redmond wycofała ze sprzedaży wybrane wersje OS. Jest to o tyle kontrowersyjne zagranie, że Windows 7 wciąż jest najpopularniejszym systemem na świecie - obecnie korzysta z niego 53,05% użytkowników na całym świecie.

Nie przekonują również statystyki opublikowane na platformie Steam, według których 47% użytkowników korzysta z komputera z systemem Windows 7 w wersji 64-bit, zaś tylko jedna piąta korzysta z Windowsa 8.1. Przypominamy, że DirectX 12 będzie kompatybilny z nadchodzącym systemem Windows 10.

Aktualizacja

AMD postanowiło całą sprawę sprostować. Z oficjalnego oświadczenia dowiadujemy się, że wspomniana wypowiedź była wyłącznie prywatną spekulacją i nie przedstawia oficjalnego stanowiska Microsoftu. Richard Huddy nie ma bowiem dostępu do planów giganta z Redmond.

AMD chce się wytłumaczyć z ewentualnej pomyłki. Choć sprawa pozostaje w toku, brak DirectX 12 na Windows 7 jest wielce prawdopodobny. W styczniu mija bowiem okres zaawansowanego wsparcia tego systemu.

Od tego momentu Microsoft nie będzie oferował nowych funkcji, dbając wyłącznie o kwestie bezpieczeństwa. Użytkownicy będą zatem otrzymywać comiesięczne łatki, jednak nie znajdą się wśród nich nowe elementy. Z ewentualnym przekreśleniem DX12 na Windows 7 należy się wstrzymać do oficjalnej wypowiedzi Microsoftu.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje