Cyberpunk na wsi: Influencerka-android szokuje rodzinną miejscowość
Funkcjonujemy w czasach, w których sztuczna inteligencja rozwija się tak szybko, że coraz trudniej odróżnić fikcję od rzeczywistości. Przekonała się o tym społeczność jednej z chińskich wsi, gdy do rodzinnej miejscowości powróciła 30-letnia influencerka o pseudonimie Dalaotian. Jej niezwykła przemiana w humanoidalnego robota sprawiła, że mieszkańcy wioski nie mogli uwierzyć własnym oczom.
Dalaotian to internetowa gwiazda posiadająca na chińskim odpowiedniku TikToka (Doyin) pięć milionów obserwujących. Influencerka od jakiegoś czasu zachwycała widzów swoim androidalnym wyglądem i mechanicznymi ruchami. Jej twarz przypominająca bohaterkę mangi i anime "Battle angel: Alita", sztuczne niebieskie oczy i futurystyczne stroje sprawiały, że wielu zadawało sobie pytanie - czy to jeszcze człowiek, czy już maszyna?
Aby osiągnąć swój cybernetyczny image Dalaotian zainwestowała ponad milion juanów, czyli około 560 tysięcy złotych, w operacje plastyczne całego ciała, w tym twarzy i biustu. Jednak jej metamorfoza nie ograniczyła się do wyglądu - streamerka przyjęła również specyficzny styl poruszania się i zachowywania się jak robot.
W swoich materiałach wideo wyspecjalizowała się w odgrywaniu maszyny z niebywałą wręcz precyzją. Jej mechaniczne gesty i beznamiętna mimika wprowadziła w błąd nie tylko internautów, ale nawet systemy sztucznej inteligencji identyfikujące treści generowane komputerowo. Androidalna kreacja Dalaotian osiągnęła taki poziom realizmu, że niektórzy użytkownicy wierzą, że jest ona w 100 procentach prawdziwym robotem.
Na co dzień influencerka publikuje relacje z rozmaitych pokazów, na które jest zapraszana, ale podzieliła się także z fanami nagraniami z rodzinnej miejscowości w prowincji Syczuan, do której zdecydowała się powrócić. Reakcje mieszkańców były bezcenne - starsze kobiety nie mogły powstrzymać się przed dotykaniem jej rąk, by sprawdzić, czy naprawdę jest człowiekiem. Inni zasypywali ją pytaniami o to, jaki ma zawód, ile zarabia, a nawet, czy ma sympatię?
Jedna z miejscowych kobiet, zgodnie z lokalną tradycją swatania, posunęła się nawet do przedstawienia jej młodego mężczyzny, sugerując, że mogliby stworzyć parę. To właśnie wtedy androidalna influencerka nie wytrzymała i wybuchnęła śmiechem, zdradzając swoje prawdziwe oblicze.
Poza wzbudzaniem sensacji Dalaotian pokazuje także, jak humanoidalny robot radzi sobie z codziennymi obowiązkami, czym bawi internautów do łez. W jednym z nagrań widać ją podczas mycia naczyń, w kolejnym - w trakcie posiłku, a w jeszcze innym klipie próbującą złapać kurę - oczywiście cały czas przy zachowaniu charakterystycznych, mechanicznych ruchów.
Pomimo tego, że filmy Dalaotian wyglądają bardzo realistycznie, w rzeczywistości są wyłącznie eksperymentem. Zresztą jak widać po zachowaniu ludzi na załączonych filmach - prawdopodobnie udanym.
Chociaż transformacja Dalaotian oparta jest głównie na chirurgii plastycznej i perfekcyjnej charakteryzacji, oglądając jej filmy trudno oprzeć się wrażeniu, jakoby idealnie wpasowywała się w wizję przyszłości przedstawioną m.in. przez polskie studio CD Projekt RED w grze Cyberpunk 2077, w której przez zaawansowane modyfikacje ciała (instalowanie wszczepów/implantów) ludzie stają się coraz bardziej rozwiniętymi maszynami. Czy granica między człowiekiem, a technologią rozmazuje się szybciej niż to mogłoby się wydawać?
Cybernetyczne dodatki, chociaż na razie jeszcze w sferze estetycznej, w przyszłości mogą stać się czymś znacznie bardziej rozwiniętym, powszechnym i zmienić społeczeństwo w sposób, o którym do niedawna można było tylko fantazjować pod wpływem literatury science-fiction.
Na szczęście Dalaotian udowodniła, że nawet w czasach cyfrowych rewolucji niektóre tradycje pozostają ponadczasowe i niezależnie od tego, jak bardzo zmechanizowana staną się zachowania ludzkie, są rzeczy, które wydają się pozostać niezmienne - presja społeczna na małżeństwo i stabilną pracę.