Reklama

Crysis Remastered już bez kontrowersyjnych zabezpieczeń Denuvo

​Jedno z najbardziej uciążliwych zabezpieczeń antypirackich - Denuvo zostało w końcu usunięte z wydanego w zeszłym roku Crysis Remastered.

Według niedawnego raportu, studio odpowiedzialne za wydane w 2020 r. Crysis Remastered, w końcu pozbyło się Denuvo. Chociaż wersja gry na Steam podobno nie była początkowo dostarczana z DRM, to jednak oprogramowanie było dodawane w innych wersjach gry. Crytekowi - ku ostatecznej uciesze fanów - zajęło nieco ponad rok, aby je w końcu usunąć.

Warto podkreślić, że informacja ta odnosi się to do remastera oryginalnej gry Crysis z 2007 roku, a nie do zremasterowanej trylogii, która ukazała się w zeszłym tygodniu! Wygląda na to, że coraz więcej studiów i wydawców chce usunąć Denuvo ze swoich gier. Niedawno ogłoszono, że najnowsze tytuły Tomb Raidera zostaną pozbawione DRM, a także otrzymają aktualizacje, dzięki którym będą kompatybilne z oprogramowaniem Nvidia DLSS.

Reklama

Na Denuvo gracze narzekają głównie z tego powodu, że oprogramowanie rzekomo wpływa na wydajność gier. Z takimi problemami borykał się niedawno wydany Deathloop. Spadki były tak uciążliwe, że gracze zaczęli bombardować tytuł złymi ocenami na platformie Steam. Ostatecznie deweloper musiał rozwiązać ten problem. Najzabawniejsze jest to, że później ujawniono, iż to nie DRM był odpowiedzialny za przycinki w grze. Nawet jeśli problem nie tkwił w Denuvo, to cała sprawa pokazuje, jakie jest do niego nastawienie graczy.

Pikanterii całej aferze wokół Denuvo dodaje fakt, że producent oprogramowania - Denuvo Solutions GmbH nigdy nie wydał oficjalnego oświadczenia, na temat tego, w jaki sposób działa zabezpieczenie. Trudno go za to winić, natomiast tworzy to spore pole do domysłów i spekulacji. Najczęściej niewłaściwych - czego przykładem jest Deathloop.

Sam Crytek podjął dość odważną decyzję. Firma podobno zainwestowała spore pieniądze we wspomniane wyżej zabezpieczenie. Niemniej jednak fakt usunięcia go z gry będzie świetną wiadomością dla wszystkich fanów Crysisa. Być może ten sam los czeka DRM przy okazji remastera trylogii. Na ten moment tego nie wiemy, natomiast trend jest już bardzo wyraźny. Denuvo zostało niedawno usunięte z remake’a Resident Evil 3 oraz z Prey.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje