Odpalenie gry na PC bez żadnej karty graficznej w środku wydawać by się mogło niewyobrażalnym zadaniem, ale dzięki procesorowi AMD udało się tego dokonać, choć należało pójść na pewne ustępstwa.
Zapewne znajdzie się ktoś, kto chciał odpalić grę bez obecnej wewnątrz komputera karty graficznej. Okazuje się, że dzięki najnowszemu procesorowi AMD Ryzen Threadripper 3990X jest to jak najbardziej realne. Udowadnia to film stworzony przez autora kanału na YouTubie Linus Tech Tips, który do uruchomienia starszej już produkcji Crysis wykorzystał wspomniany 64-rdzeniowy oraz 128-wątkowy układ o wartości 19 tysięcy złotych.
Warto podkreślić, że Ryzen Threadripper 3990X nie jest CPU dedykowanym grom, a dużo bardziej wymagającej pracy przetwarzania sporej ilości danych np. w dużych przedsiębiorstwach.
Z dotychczas opublikowanych recenzji wynika, że ów procesor świetnie odnajduje się w tej roli, ale widzimy też, iż może dokonać dotychczas wydawać by się mogło niewyobrażalnej misji. W praktyce rdzenie CPU wykonują identyczne obliczenia co GPU, ale mimo iż Crysis działa to wyświetla wiele ostrzeżeń. Ponadto należało zastosować pewne ograniczenia w aspekcie wizualnym, przez co gra wygląda gorzej niż na komputerze z zainstalowaną grafiką.
Dodatkowo obecne są spadki płynności zaś Crysis co pewien czas łapie mocnego laga. Tak czy inaczej, opisywane osiągnięcie trzeba traktować bardziej jako ciekawostkę, ponieważ raczej niewielu graczy byłoby gotowych przeznaczyć 19 tysięcy na sam procesor byle tylko odpalić dostępną od 2007 roku produkcję Cryteka. Zresztą mało które oprogramowanie jest w tej chwili w stanie wykorzystać pełnię możliwości dawane przez Ryzen Threadripper 3990X (nawet sam Windows nie korzysta ze wszystkich wątków.
Nie zmienia to jednak faktu, że najnowszy CPU AMD uznawany jest za prawdziwą bestię tylko przeznaczoną do wyższych celów niż gry. Przy okazji AMD Ryzen Threadripper 3990X zaliczył rekord w podkręcaniu wszystkich rdzeni, które pewien overclocker zdołał podbić do 5,5 GHz wykorzystując do tego chłodzenie oparte na ciekłym azocie. Domyślna wartość zegarów w tym procesorze wynosi 2,9 GHz. Układ zamontowano wcześniej na płycie głównej MSI Creator TRX40.
Marcin Jeżewski - ITHardware.pl