Reklama

Co musisz wiedzieć o Playstation 5? - wszystkie ważne informacje

Sony podgrzewa atmosferę. Do premiery PlayStation 5 pozostało jeszcze kilka miesięcy, ale już dziś można to i owo powiedzieć o nowej wersji kultowej konsoli. Czy warto przesiadać się z PS 4 na PS 5? Naszym zdaniem tak

PlayStation 5 - data premiery

Kiedy premiera PlayStation 5? To pytanie zdaje się nie mieć jednoznacznej odpowiedzi, jednak wiele wskazuje na to, że nowa wersja flagowej konsoli od japońskiego giganta, marki Sony, pojawi się w sprzedaży pod koniec roku. Z marketingowego punktu widzenia zabieg ten jest całkowicie zrozumiały, bo to właśnie początek grudnia jest czasem, w którym notuje się największy wzrost zainteresowania elektroniką użytkową i sprzętem multimedialnym. Na nową wersję popularnego "peesa" jeszcze chwilę poczekamy, ale już teraz warto przyjrzeć mu się bliżej.

Reklama

PlayStation 5 - najważniejsze dane techniczne

Ośmiordzeniowy procesor Ryzen Zen 2 x86-64-AMD niewątpliwie nie tylko robi wrażenie, ale też dobrze wróży wydajności PlayStation 5. Jeśli zestawimy to z grafiką ze stajni AMD Radeon Navi 7nm RDNA, wyraźnie widać, że nowa wersja konsoli ma szansę zapewnić lepszą płynność gier, zwłaszcza tych bardziej wymagających. Wisienką na torcie jest technologia Ray Tracing gwarantująca bardziej realistyczną grafikę. Sony zapewnia, że Ray Tracing doczeka się wsparcia w PS 5. Sony deklaruje też, że dysk SSD o nietypowej pojemności - 825 GB będzie najszybszym dostępnym na rynku. Jego prędkość i moc obliczeniowa niewątpliwie przełożą się na tempo ładowania gier.

PlayStation 5 ma też zapewnić wsparcie dla rozdzielczości 8K, co aktualnie ma większe znaczenie dla tych użytkowników, którzy w konsoli widzą nie tylko sprzęt gamingowy, ale też multimedialny, wykorzystywany do oglądania filmów. Obecnie mało gier obsługuje rozdzielczość 8K, ale można spekulować, że jak tylko pojawi się sprzęt ze wsparciem dla 8K, znajdą się też gry w tej rozdzielczości.

Miłośników gier wirtualnych na pewno ucieszy wsparcie technologii 3D Audio oraz kompatybilność z technologią VR. Mo0żliwość używania wirtualnych gogli razem z konsolą PlayStation 5 na pewno trzeba zapisać firmie Sony na duży plus.

PlayStation 5 - dwie wersje konsoli i dwie ceny

Ile będzie kosztowała konsola PlayStation 5? Firma Sony trzyma tę informację w tajemnicy, ale znawcy tematu pokusili się o pewne przypuszczenia. Już dziś wiadomo, że PlayStation 5 będzie miał dwie wersję - z czytnikiem Blue Ray oraz bez niego. Obecność Blue Ray to niewątpliwie więcej możliwości oferowanych przez konsolę (choćby oglądanie filmów), ale za te możliwości trzeba będzie nieco dopłacić. Z nieoficjalnych źródeł można się dowiedzieć, że konsola bez Blue Ray będzie kosztowała w Polsce około 1800 zł, zaś za rozbudowaną wersję zapłacimy niewiele ponad 2200 zł. Czy to dużo? Biorąc pod uwagę, ile dostajemy w zamian, trzeba powiedzieć, że to bardzo przyzwoita cena.

PlayStation 5 - kompatybilność wsteczna

To wiadomość, na którą na pewno z niecierpliwością czekali posiadacze PlayStation 4. To też argument przemawiający za zmianą konsoli na nową, lepszą i dającą więcej możliwości. Otóż wszystkie gry stworzone na PlayStation 4 będą kompatybilne z konsolą PlayStation 5. To niewątpliwy ukłon w stronę tych, którzy zakupili samą konsolę i stworzone na jej potrzeby gry. To także wyraźny sygnał wysłany przez firmę Sony, informujący o poszanowaniu potrzeb graczy i dający nadzieję na podobne działania w przyszłości.

Dowiedz się więcej na temat: Sony | konsola | Play | gry | dysk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje