Reklama

Chiński Steam będzie odizolowany od międzynarodowej wersji

​Firma Perfect World, chiński partner Valve, ujawniła więcej szczegółów na temat lokalnej wersji aplikacji Steam. Ta znana będzie w Państwie Środka jako "Zhengqi Pingtai", co przetłumaczyć można na "Platformę Steam". Co najważniejsze, będzie to całkowicie odizolowany program.

Odizolowany, a więc kompletnie odrębny od międzynarodowej wersji Steama, z jakiej na co dzień korzystają miliony użytkowników w Europie czy w Ameryce Północnej. Oczywiście, "standardowy" Steam jest obecnie dostępny i bardzo popularny w Chinach, lecz to wkrótce ulegnie zmianie.

Obserwatorzy rynku od dawna zastanawiali się, jakim cudem aplikacja Valve egzystuje jeszcze na chińskim rynku w obliczu ogromnego zaostrzenia cenzury i kontroli treści w tym kraju w ostatnich latach. Odpowiedzią jest najwyraźniej przygotowanie całkowicie odrębnej aplikacji.

Reklama

Znacznie różnić będzie się oczywiście lista dostępnych gier. W odróżnieniu od dziesiątek tysięcy produkcji na dzisiejszym Steamie, Zhengqi Pingtai dostanie na dobry początek niecałe czterdzieści wyselekcjonowanych projektów, w tym Dota 2 oraz Dota Underlords od Valve.

Jeszcze do niedawna ogromny azjatycki rynek rysował się jako eldorado dla twórców gier, szukających zysków poza standardowymi regionami, takimi jak Ameryka i Europa. Przeprowadzono inwestycje i poszukiwania lokalnych partnerów, koniecznych do rozpoczęcia działalności.

Początek końca rozpoczął się we wrześniu, gdy prezydent Xi Jinping ogłosił obostrzenia. Celem jest rzekomo dbanie o zdrowie dzieci i ich wzrok, lecz nie da się ukryć, że te zapewnienia to raczej tylko mało wyrafinowana zasłona dymna, a prawdziwe intencje to większa cenzura i kontrola treści.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy