Reklama

Była pracownica krytykuje Valve - "firmą rządzi ukryta klika jak w liceum"

Valve, studio odpowiedzialne za Half-Life’a i usługę Steam, słynie z tego, że nie ma głównego szefa, który nadzorowałby pracę firmy, a w ekipie panuje przyjacielska atmosfera.

Tak przynajmniej wynika z poradnika dla nowo zatrudnionych w zespole, który rok temu wyciekł do internetu. Okazuje się, że to tylko teoria, a rzeczywistość wygląda mniej różowo - tak twierdzi jedna z byłych pracownic Valve.

Jeri Ellsworth pełniła funkcję szefowej sekcji sprzętu w Valve. W lutym tego roku trafiła jednak na zieloną trawkę wraz z 25 innymi kolegami i koleżankami z firmy. Na antenie podcastu Grey Area skrytykowała studio Gabe'a Newella twierdząc, że rządzi nim "ukryta klika" rodem z liceum.

"Wszyscy widzieliśmy poradnik Valve, który przedstawia bardzo idealistyczną wizję. Wiele z informacji w nim umieszczonych jest prawdą. To koleżeńska struktura, w której w małych grupach - gdzie wszyscy są równi - podejmuje się decyzje. Na własnej skórze przekonałam się jednak, że w rzeczywistości istnieje ukryta, potężna struktura zarządzająca firmą. I wygląda to trochę jak w liceum" - mówi Ellsworth.

Reklama

"Są popularne dzieciaki, które mają moc oraz te, które sprawiają problemy, a także znajdujący się pomiędzy obiema grupami wszyscy inni. Ci są OK, ale te, które sprawiają problemy, starają się coś zmienić.  Walczyłam próbując zbudować zespół ds. sprzętu i popchnąć tę firmę naprzód. Mieliśmy trudny okres rekrutując nowych - prowadziliśmy rozmowy kwalifikacyjne z wieloma utalentowanymi gośćmi, ale starzy wyjadacze odrzucili ich kandydaturę, ponieważ nie pasowali do kultury firmy" - wyjaśnia Ellsworth.

Ellsworth uważa, że lutowe zwolnienia były efektem "polowania na czarownice" przeprowadzonego przez zarządzającą Valve "klikę". W ten sposób chciano się pozbyć pracowników, którzy mogliby zagrozić obecnej strukturze firmy. Według niej, to wynik "dziwnej paranoi". Zaznacza też, że opisywana sytuacja nie musi przekładać się na inne działy w studiu - opowiada tylko o swoich doświadczeniach w dziale sprzętu.

Co wy na to?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne