Brytyjscy parlamentarzyści chcą zabronić odsprzedaży konsol po zawyżonych cenach

​Grupa posłów z Wielkiej Brytanii stworzyła projekt, który zabrania sprzedaży urządzeń po zawyżonych cenach, również tych nabytych z wykorzystaniem botów. Ma to zapobiec problemom z dostępnością towarów, co obserwujemy w przypadku PS5 i Xbox Series.

Dostępność PlayStation 5 i Xbox Series jest mocno ograniczona, co wykorzystują domorośli biznesmeni wystawiający urządzenia Sony oraz Microsoftu po zawyżonych cenach. Walczyć z tym procederem chce grupa brytyjskich polityków, która wezwała parlament Wielkiej Brytanii do stworzenia przepisów zakazujących sprzedaży konsol po zawyżonych cenach, przekraczających te sugerowane przez producenta.

Należy wspomnieć, że przepisy objęłyby także części komputerowe, które niekiedy również notują ogromne wzrosty wartości (idealny przykład to karty graficznie w dobie boomu na koparki do kryptowalut).

Reklama

Sześciu członków Szkockiej Partii Narodowej wezwało tamtejszy parlament do debaty, zaś pod wnioskiem podpis złożyło obecnie piętnastu posłów. Dodatkowo projekt zabrania sprzedaży produktów nabytych przy pomocy botów, co zdarza się w przypadku np. przytoczonych konsol lub kart graficznych z serii NVIDIA GeForce RTX 30.

Autorzy dokumentu stwierdzają w nim, że zarówno konsole, jak i części do komputera powinny być bezproblemowo dostępne dla każdego konsumenta w cenie nie wyższej niż ta zalecana przez producenta.

Niedawne badanie sugeruje, iż tzw. "scalperzy" zarobili ponad 28 milionów dolarów ze sprzedaży konsol nowej generacji po zawyżonych cenach. Sugeruje się też, iż to właśnie wspomniana grupa w pewnym stopniu odpowiada za rynkowe braki PS5 i Xbox Series w dystrybucji, ponieważ dzięki botom wykupują wszystkie sztuki, gdy tylko pojawią się w sklepach.

Marcin Jeżewski - ITHardware.pl

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PS5

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy