Battlefield 2042: Schemat sterowania do poprawy
Wygląda na to, że gracze wolą rzucać granaty niż wzywać posiłki... Okazuje się, że najnowsza produkcja EA DICE nie uwzględniła jednego, bardzo niewygodnego faktu. Żeby rzucić granatem trzeba albo stanąć w miejscu, albo mieć wygimnastykowaną dłoń.
Schemat kontrolera otwartej bety wzbudził spore obawy fanów serii o to, że EA DICE popełniła poważny błąd, projektując rozkład funkcji na przyciskach kontrolerów. Chodzi o rzut granatem, która to opcja została przeniesiona w dość... zaskakujące miejsce. Trzeba pamiętać, że do czynienia mamy z betą gry, więc wszystko się jeszcze może zmienić. W końcu, od czego są bety, jeśli nie od tego, by poznać opinie graczy i wykryć błędy. Zabawne jest to, że tym razem chodzi o błąd niezwiązany z techniczną warstwą gry.
A gracze - według nas zupełnie słusznie - wszczęli spory alarm. Wątek na tematach układu kontrolera jest na najwyższym miejscu subreddita serii i zawiera screen obrazujący błąd popełniony przez EA DICE. Już w ponad 400 komentarzach gracze dają do zrozumienia deweloperowi, że nie są zadowoleni z najnowszego pomysłu.
O co chodzi? Schemat kontrolera pokazuje, że przycisk granatu w otwartej Becie Battlefield 2042, jest ustawiony na przycisk "w górę" na D-padzie. Aby więc wykonać akcję, gracze będą musieli zdjąć kciuk z gałki odpowiedzialnej za ruch, zatrzymać się i rzucić granat. Tyleż realistyczne, co niewygodne. Jeszcze bardziej niewygodne są próby wciśnięcia przycisku podczas ruchu, zmuszające do zupełnie nienaturalnego sposobu trzymania kontrolera: kciuk na gałce, palec wskazujący wciska grat, środkowy i serdeczny znajdują się na L1 i L2. Dobrze, że mały palec jest wolny...
Zazwyczaj granat rzucamy przyciskiem znajdującym się nad prawym triggerem, w Battlefield 2042 odpowiada on jednak za funkcję "call-in", czyli wzywania zaopatrzenia - pojazdów, amunicji itp. Menu wzywania uruchamia się za pomocą kombinacji przycisków L1 + R2.
Gracze mają nadzieję, że jeśli EA DICE nie wyeliminuje problemu, to przynajmniej pozwoli zmienić schemat sterowania. W tym przypadku angielskie określenie "finger crossed" nabiera zupełnie innego znaczenia. My także trzymamy kciuki... na gałce.