Baldur's Gate 3 - ponad rok od premiery, a liczba graczy wciąż rośnie
Baldur’s Gate 3 przeżywa renesans popularności. W tym roku liczba aktywnych graczy jest większa niż w roku premiery, a wszystko to za sprawą ogromnej społeczności i wsparcia dla modów.
W skrócie:
- Liczba codziennych aktywnych graczy Baldur’s Gate 3 wzrosła o 20% względem 2023 roku.
- Wprowadzenie wsparcia dla modów okazało się kluczowe dla długowieczności gry.
- Studio Larian pracuje nad dwoma nowymi projektami, które mają być ich "najlepszymi dziełami w historii".
Baldur’s Gate 3, jedna z najbardziej nagradzanych gier RPG ostatnich lat, nadal przyciąga tłumy. Jak ujawnił Michael Douse, dyrektor ds. wydawnictwa w Larian Studios, liczba codziennych aktywnych graczy wzrosła w 2024 roku o 20% w porównaniu do 2023 - roku premiery gry. Co więcej, średni dzienny szczyt liczby graczy zwiększył się o dodatkowe 3%.
Chociaż premiera Baldur’s Gate 3 odbyła się w sierpniu 2023 roku, zainteresowanie grą nie tylko nie osłabło, ale wręcz wzrosło. Larian Studios świętowało w październiku imponującą liczbę 50 milionów pobrań modów od czasu wprowadzenia wsparcia dla modyfikacji wraz z Patchem 7. Douse na platformie X porównał wykres sprzedaży gry do "bicia serca szczęśliwego człowieczka".
Deweloperzy wskazują, że za ten sukces w dużej mierze odpowiadają właśnie mody. Społeczność chętnie dostosowuje grę do swoich potrzeb, tworząc wszystko - od kosmetycznych poprawek po zmiany fabularne.
Wsparcie dla modów stało się dla Larian Studios momentem przekazania części odpowiedzialności za rozwój gry społeczności. "Oddajemy grę w ręce graczy" - powiedział Swen Vincke, szef studia, jeszcze w czerwcu. Dzięki tej decyzji Baldur’s Gate 3 nieustannie się rozwija, a fani sami decydują, jaką przygodę chcą przeżyć w Faerûnie.
Popularność Baldur’s Gate 3 nie słabnie, ale Larian Studios już myśli o przyszłości. Studio potwierdziło, że ma w planach dwa nowe projekty, oparte na ich własnych uniwersach. Według zapowiedzi, mają to być "najlepsze dzieła w historii" zespołu.
Pomysł na Baldur’s Gate 4 był przez moment rozważany, ale twórcy uznali, że czas spróbować czegoś nowego. Na szczegóły musimy jeszcze poczekać, ale jeśli Larian utrzyma poziom, możemy spodziewać się kolejnych hitów. To studio wyrosło na prawdziwego lidera w gatunku "klasycznych" RPG-ów.
Baldur’s Gate 3 pokazuje, że aktywna społeczność i wsparcie dla modów mogą być kluczem do długowieczności gry. Miliony pobrań modyfikacji, regularne aktualizacje i otwartość twórców na pomysły fanów sprawiają, że produkcja nieustannie ewoluuje. Można się spodziewać, że najnowszy Baldur będzie żył jeszcze przez wiele lat. Podobnie jak Wiedźmin 3: Dziki Gon, który w tym roku również doczekał się narzędzi modderskich, umożliwiających tworzenie nowych lokacji, questów, NPC-ów czy przedmiotów. Jednym z najlepszych przykładów, jak społeczność bez udziału twórców potrafi rozbudowywać grę przez lata, jest Skyrim od Bethesdy.