Reklama

Amerykańskie ESRB oznaczy gry z mikropłatnościami

Drobna modyfikacja, która może być początkiem większych zmian. Odpowiedzialna za przyznawanie kategorii wiekowych grom wydawanym na terenie Stanów Zjednoczonych, Kanady i Meksyku ESRB ogłosiło wprowadzenie oznaczenia związanego z mikrotransakcjami.

Przedstawiciele organizacji ujawnili nowy symbol, który pojawi się na pudelkach z produkcjami. Grafika poinformuje klienta, czy w danym tytule znajduje się opcja dokonywania płatności za prawdziwe pieniądze.

Co istotne, zaprezentowane oznaczenie dotyczy nie tylko tradycyjnych mikrotransakcji umożliwiających nabywanie cyfrowych przedmiotów czy skrzynek z losową zawartością. Eksperci ESRB tłumaczą, że pod uwagę wezmą także funkcje pozwalające kupować zwykłe dodatki lub przepustki sezonowe.

Innymi słowy, symbol powinien trafić na opakowania większości produkcji. Swoją decyzję organizacja tłumaczy faktem, że z perspektywy rodziców, do których kierowana jest informacja o opcjonalnych płatnościach, "pieniądze to pieniądze".

Reklama

Warto przy okazji zaznaczyć, że oznaczenie związane z możliwością dokonywania zakupów za gotówkę z poziomu poszczególnych gier jest niezależne od tradycyjnych kategorii wiekowych. Ponadto obecność mikropłatności nie wpłynie na te ostatnie.

Decyzja ESRB efektem niedawnych kontrowersji z transakcjami cyfrowymi i skrzynkami z losową zawartością. System zastosowany w Star Wars Battlefront II w opinii wielu osób miał znamiona hazardu. Sprawą zainteresowali się też politycy z rożnych krajów.

Na razie nie wiadomo, czy podobne oznaczenie wprowadzi europejskie PEGI. Przedstawiciele organizacji w oświadczeniu przesłanym serwisowi Eurogamer stwierdzili jednak, że prowadzą "dyskusje" w tej kwestii. Podkreślają jednak, że "dostarczenie" podobnych informacji miałoby "sens".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy