Reklama

AMD największym zwycięzcą wojny next-genów?

Wkrótce rozpocznie się kolejna odsłona konsolowej wojny pomiędzy Microsoftem a Sony. Polskie przysłowie mówi, że gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta.

Nie inaczej będzie w tym przypadku - według analiz, na starciu gigantów branżowych najwięcej zarobi... AMD, którego układy znajdą się w PlayStation 4 i najprawdopodobniej w nowym Xboksie. Analityk Shawn Webster z agencji Macquarie Equities Research przewiduje, że w czwartym kwartale tego roku do sklepów zostanie wysłanych 2,5 miliona PlayStation 4 oraz 2,3 miliona nowych Xboksów.

To daje łączną sprzedaż na poziomie blisko 5 milionów egzemplarzy. Na tym wszystkim w największym stopniu skorzysta AMD. Odkąd Nvidia celowo odpuściła rynek konsolowy, dominują na nim producenci Radeonów, którego układy znajdą się zarówno w PS4 jak i - według plotek - w nowym Xboksie.

Reklama

Webster przewiduje, że "Czerwoni" na każdym egzemplarzu urządzeń Microsoftu i Sony zarobią około 60 dolarów. To sporo jak na konsolę, ale to zasługa tego, że tym razem AMD postawiło - według analityka - inne warunki współpracy. Do tej pory firma otrzymywała tantiemy od właścicieli platform za korzystanie z jej układów.

Tym razem będzie je po prostu sprzedawać. Webster przewiduje, że dzięki temu twórcy Radeonów jeszcze w tym roku zarobią 288 milionów dolarów. Czy więc wycofanie się z wyścigu konsolowego Nvidii było dobrym posunięciem? Co o tym sądzicie?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy