Reklama

75 tys. dolarów kary za reklamę Cyberpunk 2077

​Firma odpowiedzialna za marketing Cyberpunk 2077 w Brazylii została ukarana grzywną w wysokości 75 tysięcy dolarów za ogromny mural przedstawiający głównego bohatera produkcji. Okazało się bowiem, że taka forma reklamy nie jest do końca dozwolona we wszystkich miastach w tym kraju.

Wydaje się, że firma zajmująca się marketingiem powinna o czymś takim wiedzieć. Tymczasem wydarzenie to będzie kolejną rysą na wizerunku CD Projektu, po katastrofalnej premierze gry na konsolach poprzedniej generacji, usunięciu ze sklepu PlayStation Store, kontroli UOKiK w Polsce...

O sprawie jako pierwszy poinformował brazylijski magazyn START. Firma NaLata wynajęła całą ścianę bloku mieszkalnego z widokiem na autostradę. Na budowli powstał właśnie wielki mural, lecz zapomniano o prawie "czystego miasta", według którego takie formy reklamy są zabronione.

Reklama

Co ciekawe, imponującym malowidłem pochwaliło się na Twitterze oficjalne konto miasta São Paulo, gdzie atrakcja powstała... Wpis szybko usunięto, gdy internauci zwrócili uwagę, że metropolia ta jest jedną z tych, które już jakiś czas temu zdecydowały się wprowadzić w życie brak reklam.

Zamiast reklamy i wpisu na Twitterze skończyło się więc na 410 tysiącach realach kary, co przeliczyć można właśnie na niecałe 79 tysięcy dolarów lub prawie 300 tys. złotych. Nie jest obecnie jasne, kto zapłaci taką kwotę, ale zakładamy, że to CD Projekt nie stał bezpośrednio za inicjatywą, a NaLata.

Mural miał podobno pozostać na ścianie przez dwa lata. Ścienne malowidła tego typu są niekiedy dozwolone w São Paulo, lecz jedynie, jeśli stanowią sztukę. Praca związana z Cyberpunk 2077 to jednak forma reklamy, więc szybko została zgłoszona przez mieszkańców do lokalnego sądu.

Ten nakazał usunięcie malunku. Co jeszcze bardziej interesujące, NaLata jednocześnie wykonało mural dla gry Free Fire (po drugiej stronie tego samego budynku) i za tę pracę wręczono jeszcze wyższą grzywnę (595 tys. realów), ale ten mural może pozostać na ścianie. Skomplikowane.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy