5D Chess pozwala grać w szachy... w pięciu wymiarach

​W ubiegłym tygodniu na Steamie pojawiła się interesująca produkcja. Jej tytuł - 5D Chess With Multiverse Time Travel - najlepiej wyjaśnia założenia. Mamy do czynienia z klasycznymi szachami, lecz z możliwością operowania nie w trzech, nie w czterech, lecz w pięciu wymiarach. Brzmi ciekawie.

Jak to działa? Zaczynamy od dobrze znanej planszy, lecz każde posunięcie jest archiwizowane, a stan planszy zapisywany. To sprawia, że niektóre figury można przemieścić w przeszłość, do planszy w stanie sprzed kilku czy kilkunastu ruchów. Jak można się domyślać, otwiera to sporo możliwości.

Zgodnie z teorią wieloświata, każde takie posunięcie generuje nowe rozgałęzienie w szachowej czasoprzestrzeni i w każdym kolejnym ruchu musimy brać już także pod uwagę, jak zachowają się pozostałe "wymiary".  Przegrywamy, jeśli nie możemy wykonać żadnych ruchów na planszach.

Reklama

Nie można zmieniać historii, więc warto atakować króla z przeszłości. Całość brzmi skomplikowanie - i tak właśnie jest. Zapoznanie się z zasadami i objęcie ich naszym trójwymiarowym mózgiem zajmuje nieco czasu, ale później każde udane zagranie sprawia, że czujemy się co najmniej jak Einstein.

Możemy rywalizować w sieci, ale także testować zagrania - i uczyć się zasad - w starciu z czterema poziomami sztucznej inteligencji, co na pewno jest wskazane dla początkujących. Wydatnie pomaga przejrzysty interfejs, pokazujący możliwe posunięcia. Cena też nie jest wysoka - obecnie to 35 złotych.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama