Reklama

31 lat Famicomu - pierwowzoru Pegasusa

Pamiętamy o urodzinach swoich, najbliższej rodziny i znajomych, ale najprawdopodobniej niewielu z nas pamiętało o tym, że wczoraj odbyły się 31. urodziny obchodzi Famicom.

Jeżeli nie macie pojęcia, o czym mowa, podpowiadam: gdyby nie ta konsola, nie powstałby Pegasus... ani żadne PlayStation czy Xbox. Nintendo wydało Famicom - skrót od Family Computer - 15 lipca 1983 roku.

Dwa lata później pojawiła się również jego zachodnia wersja, Nintendo Entertainment System. Był to pierwszy prawdziwy konsolowy hit - przed jego premierą zwiastowano koniec dedykowanych urządzeń do gier.

To od Famicoma tak naprawdę wszystko się zaczęło. Powstały nań tak ponadczasowe gry, jak Super Mario Bros. - coś, w co do dzisiaj można zagrywać się bez pamięci, wtedy odznaczało się wyjątkową jakością przy coraz gorszej bibliotece Atari 2600.

Reklama

Dotyczyło to zresztą mnóstwa innych tytułów: Donkey Kong, DuckTales czy Contra wydane zostały właśnie na tę platformę. Dzięki nim konsola sprzedała się w niebotycznej jak na tamte czasy i tamten rozmiar rynku growego ilości 60 milionów egzemplarzy, tym samym w ogromnym stopniu przyczyniając się do popularyzacji gier w ogóle. Wszystkiego najlepszego!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy