15 najbardziej oczekiwanych gier tego roku
Miniony rok był dla graczy świetny. Nowe konsole, świetne premiery i... mnóstwo ekscytujących zapowiedzi na 2014. Przyjrzyjmy się tym najciekawszym.
Oczywiście nie znamy całego harmonogramu wydawniczego na ten rok, ponieważ jeszcze wiele premier jest trzymanych w tajemnicy, ale wiemy już o tylu, że stworzenie poniższej piętnastki było zadaniem łatwiejszym niż umycie zębów.
Zapewne nie ze wszystkimi się zgodzicie, pewnie dodalibyście też coś od siebie, dlatego podkreślamy, że to nasze subiektywne zestawienie. Tym niemniej zapraszamy was do komentowania go i dodawania swoich propozycji.
PS. Z premedytacją pominęliśmy w zestawieniu kolejne edycje takich gier, jak FIFA, NHL, NBA czy Football Manager.
Dying Light (PC, X360, PS3, XONE, PS4)
Najnowsza propozycja wrocławskiego studia Techland. Podobnie jak w Dead Island, w Dying Light przeniesiemy się do świata opanowanego przez zombie. Jednak tym razem w grze będzie więcej z Mirror's Edge (dużo biegania, wspinania się, skanania po dachach) oraz Minecrafta (za dnia będziemy eksplorować otoczenie, pozyskiwać surowce, rozbudowywać bazę, a w nocy bronić się przed krwiożerczymi bestiami). Premiera: wiosna.
Watch_Dogs (PC, X360, PS3, XONE, PS4, Wii)
Jedna z najbardziej oczekiwanych gier Ubisoftu. To sandboksowa gra akcji z akcją osadzoną w Chicago. Jej głównym bohaterem będzie Aiden Pearce - żądny zemsty haker, dla którego codziennością jest włamywanie się do centralnego systemu zarządzania dopływem prądu do... wszystkiego. Spowodowanie karambolu poprzez manipulację światłami na skrzyżowaniu czy sprawdzenie danych w smartfonie osoby przechodzącej kilka metrów obok to dla niego betka. To właśnie przede wszystkim ma uczynić Watch_Dogs grą wyjątkową. Premiera: wiosna.
Thief (PC, XONE, PS4)
Niewiele next-genowych zapowiedzi wywołuje tyle emocji, co ta. Z jednej strony powrót króla złodziei od początku przyprawiał o ekscytację, ale z drugiej strony - niektóre informacje prezentowane przez twórców brzmiały kontrowersyjnie (na przykład pomysł na wprowadzenie quick time eventów). Ostatecznie jednak okazało się (podczas prezentacji dla prasy), że nowy Thief to skradanka pełną gębą, nowoczesna, ale i z poszanowaniem dla korzeni podgatunku. Premiera: 25 lutego.
Halo 5 (XONE)
Skoro premierę Xboksa One mamy już za sobą, to teraz możemy czekać jeszcze tylko na pierwsze next-genowe Halo. Na ten moment niewiele o nim wiemy. Ba, nie jesteśmy nawet pewni, że ukaże się pod tytułem Halo 5. Microsoft niechętnie rozmawia o grze, trzymając prawie wszystko w tajemnicy. Jedną z niewielu potwierdzonych informacji jest ta dotycząca wykorzystania technologii Smartglass oraz Kinect 2.0. A poza tym musimy się póki co zadowolić zwiastunem pokazanym podczas ubiegłorocznych E3. Premiera: ?
inFamous: Second Son (PS4)
A teraz czas na exclusive'a na PlayStation 4. Po dwóch poprzednich, naprawdę dobrych częściach przychodzi pora na jeszcze lepszą, a na pewno jeszcze ładniejszą. Na pokazanych do tej pory materiałach nowy inFamous wygląda arcywidowiskowo. Przypomnijmy, że wcielimy się w nim w nowego bohatera - Delsina Rowe'a, obdarzonego zdolnością przechwytywania mocy innych superbohaterów. Premiera: 21 marca.
Titanfall (PC, X360, XONE)
To może być duża konkurencja dla Call of Duty oraz innych sieciowych strzelanek. Studio Respawn Entertainment (ekipa założona przez byłych współtwórców CoD-a) przygotowuje online'owy shooter z mechami w rolach głównych, inspirowany takimi filmami, jak "Dystrykt 9" czy "Pacific Rim". Wspomniane roboty będziemy mogli niszczyć, przejmować nad nimi kontrolę czy wydawać im rozkazy, co oczywiście zapewni nam przewagę na placu boju. Premiera: 11 marca.
Destiny (X360, PS3, XONE, PS4)
W końcu Bungie podało datę premiery swojej pierwszej gry po rozstaniu z Microsoftem i podpisaniu umowy z Activision. Przez długi czas wszystko na jej temat było trzymane w tajemnicy, ale teraz wiemy już, że będzie to sieciowa gra akcji, osadzona w klimatach science-fiction. Wcielimy się w niej obdarzonych specjalnymi mocami Strażników, reprezentujących zróżnicowane klasy (tytan, łowca, czarodziej), a walczyć będziemy zarówno na Ziemi, Księżycu i innych planetach Układu Słonecznego. Premiera: 9 września.
The Elder Scrolls Online (PC, XONE, PS4)
Całkiem spora grupa graczy uważa, że The Elder Scrolls Online będzie porażką (widać to na forach internetowych), ale naszym zdaniem nie ma się co tym sugerować. Gra zapowiada się świetnie - sprawdzone uniwersum, sprawdzona mechanika, otwarty i ogromny świat (o wiele większy niż ten w The Elder Scrolls V), rozbudowana fabuła, wiele ras czy klas do wyboru... Autorzy (ZeniMax Online Studios) musieliby się naprawdę postarać, aby to spaprać. Premiera: 4 kwietnia.
Dragon Age: Inquisition (PC, X360, PS3, XONE, PS4)
BioWare po niezbyt udanej "dwójce" wysłuchało skarg oraz próśb graczy i upodobniło kolejną część do świetnej "jedynki". Gra będzie rozbudowanym fabularnie RPG-iem akcji z dużym, otwartym (choć nie do końca) światem, mnóstwem ciekawych zadań, obszernymi dialogami oraz licznymi walkami do odbycia (w modelu stawiającym na akcję, ale z opcją aktywnej pauzy). Produkcja, oparta na silniku Frostbite 4 (znanym chociażby z Battlefielda 4), wygląda przepięknie. Premiera: jesień.
Dark Souls II (PC, X360, PS3)
Pierwsza część wycisnęła z nas ostatnie krople potu. Już teraz wypada przygotowywać palce i układ nerwowy na nadejście kontynuacji. W Dark Souls II ponownie zajmiemy się eksploracją, walką oraz rozwojem postaci. To zajmie nam wiele godzin - nie tylko dlatego, że będzie to gra obszerna, ale także dlatego, że twórcy zamierzają utrzymać wyjątkowo wysoki poziom trudności z pierwowzoru. Ponadto rozwinęli oni opcję wieloosobową oraz poprawili grafikę, wykorzystując do jej wyświetlania nowy silnik. Premiera: 11 marca.
The Division (PC, XONE, PS4)
Ubisoft przygotowuje nietypowe, sieciowe RPG akcji, osadzone w otwartym świecie. Nietypowe głównie dlatego, że jego akcja - w przeciwieństwie do większości tego typu gier - nie będzie się toczyć w uniwersum fantasy ani w odległej przyszłości, a we współczesnym Nowym Jorku, wyniszczonym w wyniku działań terrorystów, którzy wypuścili do obiegu skażone śmiertelnym wirusem banknoty dolarowe. Gracze wcielą się w agentów wypełniających wspólnie zróżnicowane zadania. Premiera: ?
Game of Thrones (?)
Wirtualnych adaptacji "Gry o tron" było już kilka, ale żadna z nich nie przekonała fanów. Może w końcu uda się tego dokonać tej przygotowywanej przez studio Telltale, znane ze znakomitych, odcinkowych przygodówek (Monkey Island, Sam & Max, Back to the Future, The Walking Dead, The Wolf Among Us). Nic na razie o niej nie wiemy, ale jeśli tylko utrzyma poziom poprzednich gier tego zespołu, będziemy zachwyceni. Premiera: ?
Metal Gear Solid 5: Phantom Pain (PC, X360, PS3, XONE, PS4)
Kojima Productions kontratakuje. Phantom Pain to prawdziwa rewolucja w historii serii. Przede wszystkim ze względu na otwarty świat oraz dużą swobodę, jaką zostaniemy tym razem obdarzeni. Ogromne wrażenie robi także nowy silnik graficzny - FOX Engine (jeśli nie widzieliśmy pokazanych gameplayów, koniecznie nadróbcie zaległości!). Głównym bohaterem Metal Gear Solid 5: Phantom Pain będzie Punished Snake/Big Boss, które znają wszyscy miłośnicy cyklu. Premiera: ?
South Park: The Stick of Truth (PC, X360, PS3)
Nie nastawiamy się na rozgrywkę na poziomie Wiedźmina 3, ale RPG osadzone w uniwersum "South Park" musi intrygować. W grze wcielimy się w dzieciaka, który przybywa do tytułowego miasteczka wraz z całą rodzinką. Jego zadaniem będzie pozyskanie jak największej liczby przyjaciół, co oczywiście nie będzie łatwe i będzie wymagało wykonywania najrozmaitszych, zwariowanych zadań. Gra będzie RPG-iem z prawdziwego zdarzenia, z tworzeniem i rozwojem postaci, rozbudowaną fabułą, walką w turach etc. Premiera: 4 marca.
Wiedźmin 3: Dziki Gon (PC, XONE, PS4)
Chyba najbardziej oczekiwana gra wideo tego roku przez Polaków, a także przez miłośników RPG-ów akcji z całego świata. Tym razem CD Projekt RED zaserwuje nam 30-krotnie większy świat od tego z "dwójki" oraz iście next-genową grafiką, generowaną za sprawą całkiem nowego silnika - REDengine 3. A poza tym oczywiście nową, wciągającą i pełną nawiązań do książek oraz poprzednich gier historię. W "trójce" Geralt będzie musiał stawić czoło strasznemu Królowi Dzikiego Gonu. Premiera: prawdopodobnie drugie półrocze.