10 najlepszych gier na Amigę. Pamiętasz je wszystkie?
Amiga była najpopularniejszym komputerem domowym w Polsce lat 90. Dostępne na nią gry do tej pory są natomiast wspominane z rozrzewnieniem, szczególnie przez ówczesne dzieci i nastolatków. Dorastałeś w tamtych czasach? Sprawdź, czy pamiętasz gry na Amigę, które wybraliśmy do naszego zestawienia 10 najlepszych tytułów (przedstawionych w przypadkowej kolejności).
Moonstone była bardzo klimatyczną grą fantasy, która pozwalała wcielić się w postać rycerza. Rozgrywka łączyła w sobie elementy bijatyki z RPG i pozwalała na jednoczesną zabawę do 4 graczy.
Dla wielu osób Sensible World of Soccer była pierwszą grą traktująca o piłce nożnej. Mimo minimalistycznej grafiki, która na pewno zdziwiłaby niejednego miłośnika dzisiejszej serii FIFA, charakteryzowała się ona dużym rozbudowaniem. Dawała graczom możliwość rozgrywania meczów, zarządzania drużyną, stworzenia własnego zespołu, a także tryb kariery i polską ligę. Mimo sędziwego wieku tej gry na Amigę turnieje rozgrywane są do dziś!
Lemmings to bardzo dobrze znana gra, która swoje początki miała właśnie na komputerach typu Amiga. Tytułowe lemingi to niewielkie stworki, które idą przed siebie na oślep przez kolejne plansze. Zadaniem gracza jest nadanie wybranym osobnikom określonych ról (są to np. kopacze, budujący przejścia, blokujący ruch itp.), tak aby pozostałe mogły dojść do wyjścia bez wpadnięcia w żadną pułapkę.
To jedna z bardziej rewolucyjnych gier na Amigę. Syndicate łączyła właściwości taktycznej gry RPG i strzelanki z elementami RTS. Wyjątkowe było tutaj odwzorowanie miasta - i to wraz z ruchem pieszych. Gra wymagała strategicznego myślenia i była dość wymagająca, ale jednocześnie dawała mnóstwo rozrywki i satysfakcji. Do tej pory jest bardzo dobrze oceniana i wspominana z sentymentem przez niejednego gracza.
Kultowe "wormsy" to jedna z gier na Amigę, która doczekała się wielu kontynuacji i unowocześnień. Już jej pierwsza wersja była jednak niesamowicie grywalna i wciągająca. Rozgrywka toczy się pomiędzy dwoma drużynami dżdżownic, które na przemian stosują rozmaite bronie, aby unicestwić wszystkich przeciwników. Gra była zabawna oraz niezwykle oryginalna, co przysporzyło jej popularności.
Dune II również można uznać za rewolucyjny tytuł. Jest to jedna z pierwszych gier typu RTS (Real Time Strategy), która stała się wzorem dla wielu późniejszych tytułów. Charakteryzowała się olbrzymią grywalnością oraz wprowadziła wiele rozwiązań, które następnie tworzyły kanon gier strategicznych.
Superfrog to kolorowa gra zręcznościowa uważana za jedną z najlepszych z okresu dominacji Amigi. Gracz wcielał się w niej w postać księcia zaklętego w żabę i pokonującego kolejne złożone poziomy pełne sekretnych tuneli. Rozgrywka wciągała na długie godziny. Dzięki kreskówkowej grafice była to również jedna z lepiej prezentujących się gier na Amigę.
Cannon Fodder to strzelanina polegająca na prowadzeniu czterech żołnierzy przez niebanalnie skonstruowane plansze. Gra umożliwiała też jeżdżenie rozmaitymi pojazdami czy latanie helikopterem, a głównym celem było po prostu zniszczenie wroga i utrzymanie swoich żołnierzy przy życiu. Tę grę na Amigę z całą pewnością można uznać za kultową.
Wings to również strzelanina osadzona w wojennych realiach, ale rozgrywana z punktu widzenia pilota dwupłatowca w czasach I wojny światowej. Gra wyróżniała się fabułą i dwoma trybami walki. Na uwagę zasługiwała także dopracowana grafika - jak na tamte czasy wyjątkowo realistyczna. Tytuł do tej pory ma wierne grono fanów, którzy wspominają go z wielką nostalgią.
Tej gry na Amigę nie trzeba przedstawiać nawet graczom, którzy korzystali jedynie z nowocześniejszych pecetów. Doczekała się ona bowiem kilku popularnych kontynuacji. Oryginalna gra Settlers była strategią wymagającą od gracza zadbania o poprawne funkcjonowanie ekonomii małej społeczności poprzez wznoszenie budynków, zbieranie surowców i produkcję. Konieczne było również stworzenie systemu dróg pozwalającego na efektywny transport towarów. Sednem rozgrywki było natomiast pokonanie sąsiedniego plemienia osadników.