Reklama

World Racing 2

Producent: Syntetic
Wydawca: Playlogic
Dystrybutor PL: Cenega Poland
Rodzaj gry: wyścigi samochodowe
Data wydania: 24 stycznia 2006
Wymagania sprzętowe: Pentium 4 1,8 GHz, 256 MB RAM, karta graficzna 64 MB, Windows 98/ME/2000/XP, DirectX 9.0, DVD-ROM
Cena detaliczna: 99,90 PLN
Ocena: 7.5/10

Buszując ostatnimi czasy po zakamarkach internetu, napotkałem na wiele ciekawych informacji na temat ludzkich upodobań. Jedna z takich nowinek mówi o tym, że na przestrzeni kilku ostatnich lat mężczyźni zwykli cenić sobie wyżej dobrą markę samochodu od kobiet. Na ile prawdziwa jest ta teza - niech każdy sobie osądzi sam. W moim odczuciu coś musi być na rzeczy, ponieważ wątpliwości nie ulega fakt, że od pewnego czasu rynki gier komputerowych zalewane są przez produkcje traktujące o szeroko pojętej motoryzacji.

Przed kilkoma dniami miałem okazję opisywać grę zatytułowaną "MotoGP: Ultimate Raicng Technology 3", natomiast dzisiaj chciałbym przedstawić Wam grę "Word Racing 2" sygnowaną znakiem firmy Syntetic. Przed premierą dużo mówiło się o tym, że będzie to produkcja przeznaczona dla bardziej doświadczonych sympatyków wirtualnej kierownicy. Z takim też nastawieniem przyszło mi tę grę uruchomić. Słowem wstępu chciałbym wspomnieć także o tym, że niecałe dwa lata temu swoją premierę miała pierwsza część tej gry, w której mogliśmy zasiąść za kierownicą tylko i wyłącznie Mercedesów. I chociaż nie było można tam pokierować innymi markami samochodów, to "WR" został bardzo ciepło przyjęty dzięki dużemu realizmowi. Polskim graczom produkcja ta może wydać się nieznana, ponieważ nie doczekała się ona wydania w naszym kraju, co było dla mnie niezrozumiałe. Ważne jednak jest to, że po raz kolejny tego błędu nie popełniono i za sprawą Cenega Poland możemy cieszyć się "World Racing 2" na naszych komputerach.

W stosunku do pierwowzoru istotną zmianą w "WR2" jest odejście od jednej marki samochodów na rzecz piętnastu innych. Oprócz Mercedesa będziemy mogli zasiąść za kółkiem Volkswagena, Alfy Romeo i wielu innych, może nieco mniej znanych od tych przeze mnie wymienionych. Co więcej, każda marka ma do zaoferowania różne modele samochodów. W ten sposób wszyscy powinni znaleźć tutaj coś dla siebie, zarówno koneser lubujący się w pojazdach starszej daty, miłośnik osobówek o bardzo dużym zasobie koni mechanicznych czy też fanatyk terenówek. Muszę przyznać, że takie urozmaicenie pojazdów jest bardzo dużym atutem "World Racing 2". Na sam przód przyjrzałem się fizyce jazdy. Odnośnie tego napiszę tak: nie doświadczymy w tym aspekcie nic nadzwyczajnego, ale też nie ma powodów do narzekań. Każdy samochód prowadzi się w specyficzny dla siebie sposób, dlatego nieco czasu upłynie, nim wszystko zdołamy opanować do perfekcji.

Producenci starali się także wiernie odwzorować zniszczenia. Na torze niejednokrotnie dojdzie do bardzo twardej walki, w wyniku czego nasz bolid ulegnie różnego rodzaju uszkodzeniom, które będą w pewien sposób wpływać na jego zachowanie się na drodze. Co zaś tyczy się tras, to ich sprawę rozwiązano w ten sposób, że zdecydowano się stworzyć kilka regionów, w których te trasy zostały osadzone. Ten motyw charakteryzuje się tym, że miejsc do ścigania się będzie sporo, ale nie będą one nazbyt różniły się od siebie pod względem otoczenia. Ścigać przyjdzie nam się na piaskach, tundrach, asfalcie i innych miejscach. Ponadto dobrze znając dany region będziemy mogli podczas wyścigów nie raz skorzystać z różnych skrótów, które pozwolą zyskać na czasie.

Poza tym "World Racing 2" oferuje kilka rodzajów zabawy. Oprócz pojedynczego wyścigu możemy sobie pozwolić na swobodną jazdę, zwiedzając przy okazji okolice, będzie także można zaprosić do klawiatury znajomego i zmierzyć się z nim na jednym komputerze. Oczywiście najciekawszym trybem gry jest kariera. To właśnie ten tryb umożliwia odblokowanie kolejnych tras oraz pojazdów. Odbywa się to za pomocą punktów, które zdobywamy w odpowiednich okolicznościach. Uzyskać je można wykonując stawiane przed nami zadania oraz prezentując efektowną jazdę. O ile za efekciarstwo otrzymujemy punkty, to należy zdawać sobie sprawę też i z tego, że punkty te możemy stracić w przypadku zachowania się na torze niezgodnie z zasadami fair-play.

Skoro niejako poruszona została kwestia przeciwników, to trzeba szczerze przyznać, że potrafią oni skutecznie zajść za skórę. Wprawdzie w miarę nabierania przez nas doświadczenia są oni coraz mniej wymagający, to jednak wystarczy moment nieuwagi, aby zbliżyli się do nas na niebezpieczną odległość, bądź nas wyprzedzili. W każdym razie na torze nie zachowują się bezmyślnie i cechują się pewną dozą inteligencji.

Za oprawę techniczną producentom należą się słowa uznania. Grafika udanie nawiązuje do dzisiejszych standardów, modele pojazdów prezentują się ładnie, otoczeniu także niczego nie brakuje, a istotnym zmianom na lepsze poddane zostały opcje cieniowania i oświetlenia. W dodatku nie zabraknie takich szczegółów, jak np. unoszący się kurz za kołami maszyny pędzącej po piaskach pustyni. Ogólnie engine "World Racing 2" opiera się na silniku graficznym poprzedniej części, z tym, że uległ on wyraźnemu podrasowaniu. Na tle bardzo dobrej grafiki nieźle wypada muzyka, której klimat został odpowiednio do tej gry dobrany i co lepsze - utwory muzyczne cechuje spora różnorodność.

Największym mankamentem "World Racing 2" jest brak możliwości gry wieloosobowej. Jest to o tyle dziwne, że zarówno samochodów, jak i tras jest tutaj pod dostatkiem, więc byłoby czym i na czym rywalizować, a tak... można tylko załamać ręce. Producenci mogli też poświęcić niektórym aspektom gry nieco więcej uwagi, ale są to raczej marginalne niedociągnięcia. Reasumując, gra jest solidna do tego stopnia, że wypada posiadać ją w kolekcji gier samochodowych. Na pewno obok głośniejszych tytułów produkt ten nie ma się czego wstydzić, ale też niczym spośród tłumu się nie wyróżnia.

Janek

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: wyścigi | dystrybutor | wydawca

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje