EEP 3 Profesjonalny Symulator Kolei

Producent: Toontrax
Wydawca: Trend
Dystrybutor PL.: TopWare
Rodzaj gry: program edukacyjny
Wymagania sprzętowe: Pentium III 800, 128 MB RAM, 240 MB HDD
Cena detaliczna: 59 PLN
Ocena: 8/10

Podróż pociągiem w moim odczuciu to jedna z większych przyjemności lokomocyjnych. Zawsze można się wygodnie rozsiąść, bez większych turbulencji wypić herbatę czy kawę oraz poczytać gazetę. Dotychczas wydano całkiem sporo kolejowych symulatorów, w których mogliśmy zazwyczaj poprowadzić własną firmę kolejową albo zająć się projektowaniem tras kolejowych. Nigdy jednak nie miałem do czynienia z takim produktem, jak ten opisywany w niniejszej recenzji. "EEP" z grą nie ma zbyt wiele wspólnego, jest profesjonalnym programem. Z góry uprzedzam, iż jakąkolwiek satysfakcję z tego produktu wyniosą jedynie maniacy wszystkiego, co związane z lokomotywami oraz wagonami. I chociaż ja się do takich osób nie zaliczam, to chętnie zabrałem się do tego, aby zobaczyć, co też oferuje nam program firmowany przez Toontrax.

Przede wszystkim bardzo ważna rada na sam początek. Przed rozpoczęciem zabawy radzę dogłębnie przestudiować instrukcję. Nie bez powodu została ona napisana bardzo szczegółowo i wiele rzeczy zostało w niej wytłumaczonych krok po kroku. Pierwsze uruchomienie programu wcale nie wprawia w zachwyt. Mamy przed sobą ekran "budowniczy" i wokół niego menu z wszelkim oprzyrządowaniem. Nie ma sensu, abym opisywał Wam z największą dokładnością to, co możemy tutaj znaleźć. A nie ulega wątpliwości, iż znaleźć można bardzo wiele. Zabawę zaczynamy od przysłowiowego zera, dysponując hektarami terenu pod zagospodarowanie. A wszystko to, co na nim powstanie, zależy tylko i wyłącznie od naszej inwencji. Oczywistym jest fakt, że będziemy budować tory, mosty, wiadukty oraz wybierać lokomotywy czy wagony, ale to nie wszystko! Wszelkie elementy środowiska - takie jak samochody, domki, kościoły czy lasy - także można dowolnie dobrać i w wybranym miejscu ustawić. Tak zwanych obiektów nieruchomych oraz elementów krajobrazu jest w tej grze multum. Całość można urozmaicać doprawdy na wiele sposobów.

Głównym jednak zadaniem jest wybudowanie stacji oraz połączenia między nimi. Sprawa nie jest wcale prosta, jakby się mogło wydawać. Przy budowie należy uwzględnić bardzo wiele szczegółowych parametrów. Wymienię między nimi kąty nachylenia terenu (co by nam się ciuchcia nie wykoleiła na górce!), kilkanaście rodzajów torów wraz z odmierzaną co do milimetra długością i szerokością, kilka odmian tras, wiele różnorakich wagonów, lokomotyw oraz towarów. Doprawdy aby wszystko ze sobą idealnie współgrało, trzeba wziąć pod uwagę wiele elementów, nierzadko z chirurgiczną dokładnością względem szerokości, długości, nachylenia oraz wysokości. Radziłbym na samym początku załadować sobie jedną z kilku dostępnych wersji ukończonej budowy i zobaczyć, jak wiele dłubania potrzeba, aby uzyskać tak wspaniały efekt otrzymany przez producentów.

Wszelkie roboty budowlane odbywają się w trybie dwuwymiarowym, natomiast efekt tych prac możemy oglądać w pełnym trójwymiarze. I na tym, w dużym skrócie, polega cała zabawa. Jak widać - nie znajdziemy tutaj nic porywającego. Jest to naprawdę solidny program, ale przygotowany nie z myślą o masowej sprzedaży. Zresztą, nie ma co tutaj wiele ukrywać - nie zawiera on zbyt wielu funkcji, które byłyby skłonne zainteresować przeciętnego kupca. No może za wyjątkiem grafiki 3D, bowiem - jak wspominałem kilka linijek wyżej - z takową też mamy tutaj do czynienia.

Wypadałoby napisać słów kilka odnośnie realizmu, bowiem na ten aspekt twórcy starali się położyć największy nacisk. Nie będę owijał w bawełnę: pod tym względem program naprawdę imponuje. Zetknąłem się tutaj ze wszystkim, co wiedziałem na temat kolei, a poznałem przy tym wiele więcej szczególików i niuansów tego biznesu. Za to należy oddać autorom poklask. Bardzo istotne znaczenie ma układ i praca kamer. Poświęcono im doprawdy bardzo wiele uwagi, ale natknąłem się na wiele niespójności w ich pracy, które ostatecznie uprzykrzają nieco życie. Co prawda przy budowaniu kamery nie są w niczym potrzebne, jednak w przypadku, gdy chcemy sprawdzić efekt naszych poczynań w 3D, to nadchodzą mniejsze lub większe problemy. Zwłaszcza mam zastrzeżenia do poruszania się po obszarze, które przebiega z dużym mozołem.

Warto by napisać co nieco o stronie technicznej produktu. Cóż - grafika rewelacyjna nie jest. Ale z drugiej strony nikt nie spodziewał się pod tym względem fajerwerków. Tekstury są nieco szpetne i można się było do tego o wiele bardziej przyłożyć. Po prostu byłoby przyjemniej dla oka. Od strony dźwiękowej także jest słabo, bowiem dźwięków jakoś niewiele, a muzyki przygrywającej w tle nie uświadczyłem. Wymagania sprzętowe wygórowane nie są, chociaż jak na program - różne można odnieść co do tego wrażenie. Jednak na dzisiejsze czasy nikt nie powinien mieć problemów z odpaleniem tego produktu. Za dystrybucję na terenie naszego kraju odpowiada firma TopWare, której sprawnie i bez błędów udało się przetłumaczyć napisy, chociaż pozostawiono niektóre niemieckie nazewnictwa.

Ostatecznie program ten chciałbym polecić wszystkim tym, którzy są blisko zainteresowani tym tematem lub po prostu mają w sobie żyłkę architekta. Pozostali z pewnością nic ciekawego tutaj nie znajdą, toteż odradzam wydania 59 złotych na ten cel. Słowem: produkt przeznaczony dla okrojonej grupy odbiorców.

Janek

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dystrybutor | trend | wydawca | symulator

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy