"Świat Akwilonu" - przeżyj epicką przygodę fantasy
"Świat Akwilonu" to jedno z największych komiksowych uniwersów fantasy, na które obecnie składa się sześć serii: "Elfy", "Krasnoludy", "Orki i gobliny", "Magowie", "Wojny Arranii" oraz "Ziemie Ogona". Pięć pierwszych rozgrywa się na Ziemiach Arrana, a ostatnia na Ziemiach Ogona.
W chwili obecnej wszystkie cykle liczą łącznie ponad dziewięćdziesiąt albumów. "Świat Akwilonu" wymyślili dwaj francuscy scenarzyści specjalizujący się w opowieściach mitycznych, baśniowych i fantastycznych: Jean-Luc Istin i Nicolas Jarry, którzy do współpracy zaprosili kilku innych scenarzystów oraz wielu doświadczonych rysowników.
Wydawnictwo Egmont zaplanowało na 31 maja br. premierę dwóch cykli ze świata Akwilonu: "Elfy" oraz "Krasnoludy". Przedpremierowo pierwsze tomy tych serii będą dostępne podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie na stoisku wydawnictwa.
Akwilon to planeta narodzona miliardy lat temu. To świat mitów i magii pokryty oceanami, stworzony przez tytana Akwilona. Istnieje mnóstwo wersji opowieści o początkach całego Akwilonu. Najprawdopodobniej tytan uformował ten świat, po czym poszczególne kontynenty oddał we władanie swoim dwóm synom i córce: Arranowi, Ogonowi i Ynumie. Aby ich uhonorować, najstarsze rasy nazwały te terytoria imionami tych bóstw. Początkowo Akwilonem rządziły smoki. Później narodziły się nieśmiertelne elfy, a także krasnoludy, orki i gobliny i inne rasy. Część z nich stworzyła wspaniałe cywilizacje, inne do dziś pozostają dzikie, a jeszcze inne wyginęły. Ludzie pojawili się dużo później i potrzebowali pomocy starszych ras, żeby wydobyć się z otchłani barbarzyństwa.
Arranię zamieszkują różne rasy, które są bohaterami poszczególnych serii w ramach uniwersum "Świat Akwilonu". Pierwszą z nich są elfy. To istoty nieśmiertelne, inteligentne, przepełnione magią. Ich przodkowie pojawili się w trakcie pierwszej epoki istnienia świata - Ery Smoków - i stworzyły pierwszą cywilizację. Obecnie Akwilon zamieszkują Białe Elfy, Niebieskie Elfy, Leśne Elfy, Czarne Elfy i półelfy.
W albumie "Elfy - Kryształ Niebieskich Elfów" - pierwszym tomie cyklu poświęconym tej rasie - na odległej wyspie dochodzi do rzezi elfów. Kto i po co dopuścił się tak strasznego czynu na pokojowo nastawionych istotach? Elfka Lanawyna i jej przyjaciel, człowiek Turin, rozpoczynają śledztwo. Szybko się orientują, że chodzi o szeroko zakrojony spisek, który może zagrozić pokojowi i doprowadzić do powrotu mrocznych mocy. Czy bohaterowie zdołają zapobiec wojnie, a jednocześnie ocalić własne życie?
Kolejną rasą zamieszkującą Arranię są krasnoludy. To istoty zdolne zarówno do najlepszych, jak i najgorszych czynów. Same siebie określają synami boga Yjdada. Krasnoludy to niezwykli rzemieślnicy, architekci, kupcy i doświadczeni wojownicy. Największe budowle współczesnego świata są ich dziełem. Synowie Yjdada są równie solidni, co głupio zawzięci i uparci, gdyż to rasa pełna sprzeczności. Krasnoludy są rządzone przez ponadpaństwowe bractwa, przynależność do których dziedziczy się po przodkach. Najważniejsze z nich to Bractwo Kuźni, Bractwo Tarczy, Bractwo Świątyni, Bractwo Monety i Bractwo Wykluczonych.
Tom pierwszy serii o krasnoludach, zatytułowany "Krasnoludy - Redwin z Bractwa Kuźni" opowiada o Redwinie, niepokonanym w dziesiątkach pojedynków krasnoludzkim wojowniku. Teraz czeka go walka, która zdecyduje o przyszłości krain napadniętych przez hordy ożywionych trupów. Redwin wspomina swoją trudną i pełną goryczy drogę na szczyt sławy. Ma już dość przelewania krwi, czy znajdzie więc siłę na stawienie czoła przerażającemu wrogowi?
Akwilon zamieszkują również rasy orków, goblinów i magów, którym poświęcone są osobne serie. Ważną rasą w Akwilonie są także ludzie, którzy pod względem liczebności i wielkości zajmowanych obszarów dominują w Arranii i pojawiają się w prawie wszystkich seriach ze świata Akwilonu.
"Świat Akwilonu" wymyślili dwaj francuscy scenarzyści specjalizujący się w opowieściach mitycznych, baśniowych i fantastycznych: Jean-Luc Istin ("Merlin", "Les druides") i Nicolas Jarry ("Zmierzch bogów"), którzy do współpracy zaprosili kilku innych scenarzystów oraz wielu doświadczonych rysowników.