Reklama

Czwarty tom "Złotej Kolekcji. Kajko i Kokosz" już 13 lipca

​W roku 2022 przypadają 50. urodziny serii "Kajko i Kokosz" i z tej okazji wydawnictwo Egmont przygotowało jubileuszową edycję "Kajko i Kokosz. Złota Kolekcja". Kolekcja składa się z sześciu tomów, w których zebrane zostały wszystkie komiksy "Kajko i Kokosz" - w kolejności chronologicznej i poddane renowacji kolorystycznej.

Tom czwarty kolekcji, który ukaże się 13 lipca br. zawiera cztery komiksy: "Szkoła latania", "Wielki turniej", "Na wczasach" i "Zamach na Milusia". Komiks poprzedza wstęp Sławomira W. Malinowskiego, przyjaciela Janusza Christy, dziennikarza, podróżnika i autora filmu dokumentalnego o rysowniku. Posłowie autorstwa Krzysztofa Janicza omawia przejście Janusza do "Świata Młodych" i "Relaxu", dzięki którym poznała go cała Polska.

Tom czwarty zawiera trzy historie z pierwszego okresu współpracy Janusza Christy ze "Światem Młodych". Ukazały się one w ciągu niespełna dwóch lat: "Szkoła latania" od 12 sierpnia do 30 października 1975 roku, "Wielki turniej" od 5 czerwca do 24 sierpnia 1976 roku oraz "Na wczasach" od 1 stycznia do 22 marca 1977 roku. Krzysztof Janicz w posłowiu do tomu przyznaje, że seria Christy błyskawicznie podbiła serca czytelników "Świata Młodych", ale podkreśla, że jest to już nieco inny komiks niż dawny "Kajko i Kokosz" z "Wieczoru Wybrzeża": Różnica jest mniej więcej taka jak między filmem kinowym a serialem telewizyjnym. Medium niby to samo, postacie także, ale formaty różne. (...) Wydaje się, że czynnikiem decydującym o sukcesie "Kajka i Kokosza" w wersji 2.0 jest ograniczenie objętości do 35 plansz. Historie stają się dzięki temu bardziej zwarte. Nie ma w nich miejsca na typowe dla Christy dygresje i meandry, które co prawda miały swój urok, ale rozmywały główną oś fabularną. Poza tym łatwiej śledzi się przygody, gdy ich jednorazowa dawka jest większa, a tu przewaga całostronicowych plansz nad gazetowymi paskami jest ewidentna. (...) Graficznie widać różnicę między starym i nowym "Kajkiem i Kokoszem", ale nie są to zmiany radykalne.

Reklama

"Zamach na Milusia" zaś zaczął ukazywać się w magazynie "Relax", ale w pełni autorska wersja komiksu trafiła na rynek dopiero w 1989 roku nakładem spółdzielni Rój, z dopiskiem na okładce "Wydanie rozszerzone". I ta rozszerzona wersja znajduje się w czwartym tomie "Złotej kolekcji". "Zamach na Milusia" to bardzo nietypowa część "Kajka i Kokosza" - podkreśla Krzysztof Janicz - Nie ma tutaj Jagi, Łamignata ani charakterystycznych dla Christy gagów z recyklingu. Prawie nie ma też cytatów z "Asteriksa", z wyjątkiem łba tura wiszącego nad drzwiami. Czy Christa mógł już wtedy obawiać się zdemaskowania? Jak najbardziej, ale o tym w następnym tomie niniejszej kolekcji.

Autorem przedmowy do tomu czwartego jest Sławomir W. Malinowski - przyjaciel Janusza Christy, dziennikarz, podróżnik i autor filmu dokumentalnego o rysowniku. Tak tłumaczy fenomen twórczości Janusza Christy i fakt, że kolejne pokolenia zachwycają się stworzonymi przez niego historiami:

Za renowację kolorystyczną plansz komiksowych i okładek oryginalnych odpowiada Arkadiusz Salamoński. Dodatkiem do każdego z sześciu albumów "Złotej Kolekcji" jest obszerne posłowie Krzysztofa Janicza, zawierające wiele cennych informacji i ciekawostek o historii serii oraz samym Januszu Chriście. Czytelnicy kolekcji znajdą też liczne archiwalne zdjęcia, okładki, ilustracje i szkice.

W tomie pierwszym, który ukazał się w październiku 2021 roku znalazła się historia "Złoty puchar", w tomie drugim z grudnia 2021 roku można przeczytać "Szranki i konkury", a tom trzeci z marca 2022 roku zawierał hstorie "Woje Mirmiła" i "Pasowanie". W roku 2022 ukażą się jeszcze dwa tomy "Złotej Kolekcji". W tomie piątym będzie siedem historii: "Profesor Stokrotek", "Urodziny Milusia", "Łaźnia", "Koncert Kaprala", "Skarby Mirmiła", "Cudowny lek", "Festiwal czarownic". Kolekcję zamknie tom szósty zawierający komiksy: "Dzień Śmiechały", "Srebrny denar", "W krainie borostworów" i "Mirmił w opałach".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy