Reklama

Quizeirro Sprawdź swoją wiedzę i zmierz się z innymi. Google Play

Pięć lat Xboksa 360

Pięć lat zleciało tak szybko, że nawet się nie spostrzegliśmy, a wczoraj Xbox 360 obchodził swoje piąte urodziny.

22 listopada 2005 roku konsola Microsoftu - jako pierwsza z obecnej generacji - pojawiła się na amerykańskim rynku. Kilkanaście dni później - 2 grudnia 2005 - X360 zawitał na Stary Kontynent, podczas gdy 10 grudnia otrzymali go Japończycy.

Reklama

W dniu amerykańskiej premiery konsoli w Stanach Zjednoczonych pojawiło się osiemnaście gier startowych na tę platformę, z Call of Duty 2 na czele. W sumie wydano sześć wersji Xboksa 360. Jako pierwsze pojawiły się edycje Core i Premium. Pierwsza charakteryzowała się brakiem dysku twardego oraz będącym na wyposażeniu przewodowym padem. W Premium znalazło się natomiast HDD o pojemności 20 GB (z czasem pojawiły się modele z 60 GB) oraz bezprzewodowy kontroler.

W 2007 roku pojawiły się kolejne dwie edycje konsoli. Jako pierwsza zadebiutowała Elite charakteryzująca się czarną (a nie białą) obudową, złączem HDMI oraz dyskiem twardym o pojemności 120 GB. Następną wersją Xboksa 360, która zawitała do sklepów była Arcade, która zastąpiła model Core. Nowa edycja różniła się od poprzedniej obecnością w zestawie złącza HDMI, bezprzewodowego pada oraz płyty z pięcioma grami z Xbox Live Arcade.

Jako ostatnie pojawiły się - w tym roku - cieńsze i o zmodyfikowanym designie (m.in. czarna obudowa) wersje Slim - jedna z dyskiem o pojemności 250 GB, a druga z 4 gigabajtową pamięcią flash. W obu pojawił się również moduł WiFi. Nowe modele w mniejszym stopniu są także narażone na pojawianie się (nie)sławnego już RROD, czyli "czerwonego pierścienia śmierci".

Ostatnią nowością, jaka ukazała się zaledwie kilkanaście dni temu jest Kinect - nowy kontroler, do którego obsługi nie wymagane są żadne urządzenia, a sterujemy nim tylko własnym ciałem. W założeniach ma on znacznie wydłużyć okres życia Xboksa 360. Sprzęt ten nadaje się jednak nie tylko do gier. Stephen Toulouse zajmujący się usługą Xbox Live, na swoim blogu stwierdził, że premiera Xboksa 360 była "przełomowym momentem".

"Kiedy Xbox 360 został ogłoszony, byłem zaskoczony, jak każdy inny. Pierwszy Xbox miał zaledwie cztery lata, a Xbox Live dopiero zaczynało odciskać swoje piętno" - wspomina. "Jasne, miałem także PS2 i GameCube'a, ale naprawdę myślałem, że przygotowaliśmy dobrą maszynę do gier i byłem zaskoczony, że moglibyśmy ją zabić tak szybko na rzecz nowej. Ale gdy pojawiało się coraz więcej informacji, byłem coraz bardziej podekscytowany" - pisze Toulouse.

"Mamy tendencję do zapominania, że w porównaniu do tego, co rozpoczęło się po premierze Xboksa 360, granie na innych platformach było dość prymitywne. Zabawne - na pewno, ale przejście do grania w HD połączonego poprzez usługę Live było przełomowym momentem" - dodaje. W sumie przez pięć lat sprzedano na świecie 44,6 miliona egzemplarzy X360.

Dowiedz się więcej na temat: piano | piana | xbox 360 | 360

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje