Fable 2

Świat Albionu czeka na kolejnych wielkich bohaterów i nikczemnych przestępców. Kimkolwiek z nich zechcecie zostać, Fable 2 zaoferuje wam jedyne w swoim rodzaju doznania, które towarzyszyć wam będą przez całą rozgrywkę. Zapomnijcie na chwilę o pierwszej części, ponieważ Fable 2 jest grą, o którą wszyscy niedzielni gracze modlili się przez ostatnie czasy.

Przejdźmy zatem do konkretów i rozpocznijmy dyskusję na temat tego, dlaczego Fable 2 jest tytułem, w który koniecznie trzeba zagrać.

Już na samym początku Fable 2 umożliwia graczom dokonywanie własnych wyborów i czerpanie z tego tytułu korzyści lub też ponoszenie konsekwencji. Poprzez dosłownie każdą decyzję podjętą podczas rozgrywki gracze opowiadają się za dobrą lub złą stroną. Jeśli zdecydujecie się na pożarcie żywcem małego kurczątka, musicie być przygotowani na przyjęcie kilku punktów zła. Sprawią one, że nie tylko ludzie z pobliskich miasteczek będą spoglądać w waszą stronę ze zdziwieniem, ale po niedługim czasie sami będzie mogli zaobserwować zmiany w swoim wyglądzie. Dlatego też jeśli wybierzecie ścieżkę zła, nie oczekujcie, że wasza postać prezentować się będzie niczym młody bóg. Wasze wybory będą miały także wpływ m.in. na wygląd waszego psa, na to co myślą o was inni ludzie, po jakich cenach sprzedawać wam będą towary czy wreszcie dostępne misje.

Reklama

Będąc przy temacie psa, którego oczywiście możemy nazwać, należy przyznać, że jest on bardzo przydatnym pomocnikiem. Wyszuka dla nas ukryte skrzynie, wywącha schowane w ziemi skarby, zaalarmuje szczekaniem, gdy zagrażać będzie nam niebezpieczeństwo, czy nawet zaatakuje leżącego przeciwnika. Każdy z graczy może dodatkowo trenować swojego czworonożnego pupilka poprzez nabywanie książek, które nauczą go nowych sztuczek, pozwolą na zadawanie większych obrażeń w walce czy poszerzą zmysł wyszukiwania bardziej wartościowych przedmiotów. Gwarantuje wam, że po kilku godzinach gry przywiążecie się do swojego czworonożnego przyjaciela i zdacie sobie sprawę, że bez niego gra byłaby o wiele trudniejsza.

Jednym z atutów Fable 2 są narracja i fabuła. Podczas gdy w większości produkcji aspekt ten nie jest traktowany zbyt poważnie, tutaj "praca domowa" została wykonana na szóstkę z plusem, przedstawiając nam wystarczającą ilość informacji, która pozwala zrozumieć, o co tak naprawdę chodzi. W trakcie gry na pewno nie raz będziemy zachodzić w głowę, o co chodzi w danej misji, ale dzięki świetnym dialogom szybko dowiemy się, co należy zrobić, aby osiągnąć cel. Cała historia obraca się wokół zemsty i nie zdradzę nic więcej, nie chcąc psuć zabawy - oczekujcie w każdym razie wielu misji, polegających na znalezieniu innych bohaterów, którzy pomogą wam rozprawić się na zawsze z głównym złoczyńcą.

Misje wykreowane przez Lionhed Studios (producent) są zróżnicowane i dobrze przemyślane. Nawet jeśli początek gry wyda się komuś przygnębiający z powodu tempa, to po osiągnięciu dorosłości bohater z pewnością odnajdzie się w tej krainie i zatraci na zawsze. Jeżeli dostępne misje nie wystarczą, aby w pełni was usatysfakcjonować, to wiedzcie, że Fable 2 oferuje także możliwość wykonywania kilku zawodów, m.in. możemy zostać myśliwym, rąbać drzewo jako drwal, wykuwać stalowe miecze czy podawać drinki jako barman w pobliskim pubie.

Nie można jasno stwierdzić, że Albion w Fable 2 jest rzeczywiście dziesięć razy większy od pierwowzoru, bo tak naprawdę świat prezentowany grze jest na tyle ogromny i rozbudowany, że prawdopodobnie przekracza nawet tę wartość. Co więcej, Fable 2 pozwala nam na wykupienie prawie każdego domu, zamku, sklepu, pubu i wszystkiego, co tylko da się nazwać. Gracze mogą wynajmować domy i sklepy, by czerpać z tego korzyści majątkowe i wspinać się na sam szczyt świata nieruchomości. Zanim się obejrzycie, będziecie w posiadaniu połowy miasta, a to tylko sam czubek góry lodowej.

Kolejną interesującą cechą, która niewątpliwie przyciągnie wielu graczy, jest możliwość wejścia w związek małżeński i uprawianie seksu w grze. Gracze otrzymują opcje, która pozwala im na uprawianie miłości z zabezpieczeniem lub też bez - niezależnie od tego, czy osoba ta jest naszym małżonkiem, czy tylko przypadkowo napotkaną osobą. Proces poślubienia któregoś z mieszkańców miasta jest prostszy niż się spodziewano - wszystko, co musimy zrobić, to obdarować ukochaną osobę wystarczającą ilością komplementów i prezentów. Utrzymanie jednak tego związku jest za to nieco bardziej skomplikowane. Nasza druga połowa będzie w pełni polegała na naszym bohaterze i liczyła, że od czasu do czasu zatrzyma się na kilka dni w domu, aby utrzymać rodzinę. Gra umożliwia także zakładanie większej ilości rodzin niż jedna, ale lepiej dla naszego bohatera, aby ich członkowie nigdy nie dowiedzieli się o swoim istnieniu.

Producenci Fable 2 podjęli kroki ku stworzeniu systemu walki, który będzie łatwy w opanowaniu i przyjemny w rozgrywce. W ten właśnie sposób przycisk X odpowiada za walkę w zwarciu, Y za atak na odległość, a B za rzucanie czarów. Podczas zdobywania kolejnych poziomów doświadczenia otrzymujemy dostęp do coraz to bardziej zaawansowanych ciosów, których wyprowadzanie polega na naciskaniu trzech wyżej opisanych guzików. Może brzmi to jak opisanie najbardziej monotonnego systemu walki, ale w rzeczywistości spisuje się on świetnie i nie sprawia wielu problemów. Dzięki niemu podczas walki gracze z łatwością mogą mieszać różne style i w jednym momencie zadawać cios mieczem jednemu przeciwnikowi, by po chwili rzucić czar i wysłać ognistą kulę drugiemu. Z trzech głównych zdolności to właśnie magia wraz z ośmioma czarami do nauczenia i udoskonalania dostarcza najwięcej emocji.

Kolejnym atrybutem, jakim Fable 2 przewyższa swój pierwowzór, jest możliwość kooperacji w trybie online i offline. Osoba, która dołącza do gry swojego kolegi, wybiera płeć, rodzaj ubioru oraz uzbrojenia, po czym wciela się w rolę wiernego giermka. Grając tą postacią nie możemy robić zakupów w sklepach, ani też wynajmować nieruchomości. Jedynymi dobrami, jakimi muszą się pocieszać takie osoby, są przeniesione z poprzedniej gry ilości złota i doświadczenia. Kooperacja w trybie online niestety nie ustrzegła się kilku technicznych błędów, takich jak m.in. brak muzyki czy zamrożenie ciała przeciwnika po rzuceniu byle jakiego czaru. Jednak pomimo tych kilku potknięć sam fakt, że kiedy znudzimy się samotnym wypełnianiem misji, możemy urozmaicić sobie zabawę grą we dwójkę, daje mnóstwo satysfakcji.

W większości aspektów Fable 2 jest absolutnie fantastyczną grą. Oferuje barwne otoczenie do zwiedzania, ogromną ilość różnorakich bohaterów niezależnych, absolutnie rewelacyjny wygląd całego świata oraz genialne animacje postaci. To samo zresztą można powiedzieć o sferze dźwiękowej i pracy lektorów, która jest doskonała i przyjemna dla ucha. Niestety, po raz kolejny gra ma problemy z gubieniem klatek, ucinaniem muzyki czy przydługawymi ekranami ładowania.

Poza tymi małymi usterkami Fable 2 dostarcza nieziemskich doświadczeń. Ten czarujący i oszałamiający tytuł powinien zabrać wam z życia od 20 do 50 godzin, w zależności od tego, czy zdecydujecie się wykonywać poboczne misje, kształcić się w poszczególnych zawodach i zajmować się wynajmem nieruchomości.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: świat | misje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy