PlayStation 4: Ile powinna kosztować nowa konsola?

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, jakoby w dzisiejszych czasach cena była decydującym czynnikiem, jeśli chodzi o wybór nowego sprzętu do grania. Ile w takim razie przyjdzie nam zapłacić za nowy sprzęt Sony?

Z doniesień zza wielkiej wody wynika, że pomimo największego w historii marki wachlarza dostępnych gier w dniu premiery, tak naprawdę niewiele osób czeka tam na pojawienie się w sklepach przenośnej konsoli PlayStation Vita.

Co jest powodem takiego stanu rzeczy? Fakt posiadania smartfonów oraz tabletów, które oferują swoim użytkownikom coraz to bardziej rozbudowane i zaawansowane pozycje? W pewnym sensie tak, ale jest jeszcze coś... Tak jak to było w przypadku wycenienia stacjonarnej konsoli PlayStation 3 w dniu wprowadzenia jej na rynek na 600 dolarów, tak i w tym przypadku, to właśnie plasująca się na poziomie 250-300 dolarów cena odstrasza potencjalnych klientów.

Reklama

Jeżeli plotki na temat zapowiedzi PlayStation 4 na tegorocznych targach E3 okażą się prawdziwe, to zasadnicze pytanie brzmi - ile kosztować będzie najnowszy produkt Sony? Według tajemniczych źródeł, tego rodzaju informacji raczej na pewno nie uzyskamy na jednym z najważniejszych eventów w branży gier, ale to nie zmienia faktu, że pytanie pozostanie i będzie ciągnęło się za Sony, aż do momentu ujawnienia właściwej kwoty, która następnie zostanie poddana szczegółowej analizie.

Pomimo tego, że nasza redakcja nie ma nieograniczonego budżetu, ani też żaden z nas nie posiada magicznej karty kredytowej bez limitów, wydaje nam się, że jeśli weźmiemy pod uwagę tak złożony sprzęt (w końcu od jakiegoś czasu konsole nie są zwykłymi maszynkami do grania, lecz coraz częściej pełnią rolę istnego centrum multimedialnego, a nawet przejmują niektóre funkcje do tej pory zarezerwowane tylko dla komputerów), skupianie swojej uwagi wyłącznie na cenie jest delikatnie mówiąc absurdalne. Co mimo wszystko nie zmienia faktu, że pełni ona istotną rolę przy wyborze produktu.

Jaka więc powinna być początkowa cena PlayStation 4? Trudno powiedzieć... Pamiętajmy, że znajdująca się aktualnie na rynku konsola PS3 stosunkowo szybko potaniała, chociaż amerykańscy klienci poczuli się zadowoleni dopiero po tym, jak cena detaliczna za konkretny egzemplarz osiągnęła pułap poniżej 300 dolarów.

Przewidywany "10-letni plan życia" PS3 sugeruje, że prawdopodobnie jeszcze przez ładnych kilka lat Sony będzie wspierać tę konsolę (tak jak było to w przypadku PS2 po premierze PS3), a użytkownicy cieszyć kolejnymi tytułami, niestety niekoniecznie w dużo niższych cenach. Wiadomo jednak, że przy wypuszczeniu kolejnej konsoli na rynek producent początkowo tylko dokładał do interesu. Zarabianie zaczyna się dopiero po kilku latach. W porównaniu do PS2, osiągnięcie zysków przy PS3 trwało "trochę" dłużej.

Ile więc powinna kosztować nowa stacjonarna konsola Sony z punktu widzenia konsumenta? Czy 1500 złotych byłoby stawką, która pozwalałaby zainwestować w następcę PS3 bez zastanowienia? Każdy w tym momencie pewnie powiedziałby - to zależy od zastosowanych technologii oraz funkcjonalności, jakie oferowałby taki sprzęt, bo przecież to ma bagatelny wpływ na ostateczną wartość urządzenia.

Być może PS3 oferowała zbyt wiele, przez co była zbyt droga w produkcji jak na tamte czasy, ponieważ - jak to ustaliliśmy wcześniej - pomimo wysokiej ceny początkowej (nieco powyżej 2000 złotych / 600 dolarów w USA) Sony przez jakiś czas traciło na każdej sprzedawanej konsoli PS3. Czy 1800 złotych byłoby optymalną ceną za PlayStation 4? W końcu dzisiaj (5 lat po premierze PlayStation 3) normą jest wydanie takiej kwoty na telefon. Co o tym sądzicie? Jak dużo pieniędzy bylibyście w stanie zainwestować w nową konsolę?

PlayStation 4: Zapowiedź podczas E3 2012?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PlayStation Vita | PlayStation 4
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama