Reklama

Quizeirro Sprawdź swoją wiedzę i zmierz się z innymi. Google Play

Nadchodzi przełom w branży gier?

Coraz więcej słychać głosów na temat kolejnej generacji konsol. Phil Harrison z Sony twierdzi, że niebawem zobaczymy zmierzch modelu opartego na mocnym sprzęcie i grach zapisanych na płytach.

Od ponad 30 lat każda kolejna generacja konsol pokazywała nowe możliwości graficzne i robiące duże wrażenie pod tym względem produkcje. Z kolei same gry były zapisywane na kartridżach, płytach CD, później DVD, aż w końcu na Blu-ray. Jednak taki model ma odejść w niepamięć i to wraz z pojawieniem się następców PS3 oraz Xboksa 360.

Reklama

Podczas ostatniego spotkania producentów gier przygotowanego w Brighton swoje zdanie na ten temat wypowiedział Phil Harris, szef Sony Worldwide Studios. Twierdzi, że już niebawem dokona się pewien przełom.

"Sądzę, że czasy w których producenci sprzętu wydawali 3-4 miliardy dolarów na zbudowanie płyty głównej, a potem musieli opłacać ogromny podatek od każdego wydanego programu na swoje dzieło już minęły. Takie coś sprawdzało się bowiem przez ostatnie 25-30 lat" - uważa szef Sony Worldwide Studios.

"Nowym modelem biznesowym stanie się połączenie dystrybucji i serwisów i to będzie ciekawe jaką decyzję podejmie Sony, Microsoft oraz Nintendo. Czy postawią na kolejny wyścig konsol opierający się o nowe układy graficzne, procesory, szybkość pamięci itd., czy na zarabianie i odkrywanie? Obstawiam to drugie" - przekazuje Phil Harrison.

Czyżby producenci chcieli postawić na rozwiązanie znane z OnLive i Gaikai, czyli streaming gier? Tradycyjne konsole odejdą już w niepamięć? Zdaje się, że jest to wysoce prawdopodobne.

"Nie sądzę, że marki PlayStation, czy Xbox znikną z rynku, ale po prostu przejawią się w inny sposób. W końcu technologia streamowania wysokiej jakości gier do Twojego salonu, komputera, czy telewizora nie jest czymś nierealnym. To działa i będzie się rozwijać. Bez wątpienia taki model niebawem stanie się przyszłością naszej branży" - dodaje na koniec.

Jeśli więc dojdzie do tego o czym mówi Phil Harrison to prawdopodobnie Wii U będzie ostatnią konsolą opartą o tradycyjny model platform do grania. Przypomnijmy, że nowa konsola Nintendo zadebiutuje już w przyszłym roku na rynku.

Przeczytaj więcej o nadchodzącej generacji konsol

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje