Reklama

Quizeirro Sprawdź swoją wiedzę i zmierz się z innymi. Google Play

Zmarł Jack Tramiel, legendarny twórca Commodore 64

W niedzielę wielkanocną zakończyła się pewna epoka w rozwoju komputerów. Jak poinformowano tego dnia odeszła prawdziwa legenda - w wieku 83. lat zmarł Jack Tramiel, twórca Commodore 64.

Pochodzący z polski Jack Tramiel (jego prawdziwe nazwisko to najpewniej Jacek Trzmiel lub Tramielski), urodził się 13 grudnia 1928 roku w Łodzi. W 1939 roku trafił do getta żydowskiego, a w 1944 r. przeniesiony do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Cudem uratowany przez jednego z nazistowskich lekarzy przeżył wojnę i 1947 roku wyemigrował do USA, gdzie przyjął imię i nazwisko Jack Tramiel.

Reklama

W 1954 założył firmę zajmującą się początkowo naprawą maszyn do pisania. Osiem lat później spółka zmieniła nazwę na Commodore Business Machine i zajmowała się produkcją kalkulatorów. W latach 70-tych nastąpił jednak największy zwrot nie tylko w historii Tramiela, ale i całej branży - zajęto się komputerami domowymi, a pierwszym był PET, stosowany głównie w szkołach. W 1982 r. wypuszczono nadający się do użytku prywatnego Commodore 64 - swego czasu najpopularniejszy komputer osobisty na świecie.

Był to jeden najpopularniejszych ówczesnych komputerów domowych, który przyniósł Tramielowi zasłużoną sławę. W 1984 r. został jednak zmuszony do odejścia ze swojej firmy, a wtedy... przejął jej największego konkurenta - Atari.

Tramiel zmarł w niedzielę, w wieku 83. lat. Pozostawił żonę Helen oraz trzech synów - Garr'yego, Sama i Leonarda.

Dowiedz się więcej na temat: twórca

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje