Włosi protestują przeciwko Mafii

Może już nie wierzę w świętego Mikołaja i jelonka Bambi, ale jakoś trudno przyjąć mi do wiadomości, że nie przypadek, iż organizacja zrzeszająca amerykańskich Włochów dopiero teraz zaczęła protestować przeciw premierze gry Mafia II.

Tuż przed jej trafieniem na sklepowe półki. Dobry protest nie jest zły - szczególnie w sezonie ogórkowym jest szansa, że napiszą o nim media i zrobi się trochę zamieszania wokół tego, przeciwko czemu protestują.

W tym przypadku chodzi o grę Mafia II, którą oprotestowała organizacja o nazwie UNICO National, zrzeszającą amerykańskich Włochów.

W liście otwartym do prezesa koncernu Take-Two, wydawcy gry, jej przedstawiciele piszą m.in., że "Mafia II to stek rasistowskich nonsensów, które w niewłaściwy i obraźliwy sposób przedstawia szkodliwe stereotypy, zgodnie z którymi zorganizowana przestępczość jest domeną Włochów i Amerykanów włoskiego pochodzenia".

Reklama

A ponieważ to gra (w domyśle: coś kierowanego do młodych ludzi), "dokona indoktrynacji kolejnego pokolenia, w wyniku której będą oni kojarzyli Włochów i Amerykanów włoskiego pochodzenia z brutalnymi przestępcami, pomijając fakt, że inne grupy etniczne i rasowe też mają swoje mafie". W związku z tym domagają się wstrzymania jej dystrybucji.

Na list opowiedział Strauss Zelnick, prezes Take-Two, wydając oświadczenie, w którym czytamy: "Mafia II opowiada wciągającą historię o zorganizowanej przestępczości w Ameryce - czyli na temat, który od dekad przedstawiany jest w filmach, programach telewizyjnych i powieściach.

Przedstawiciele UNICO, ani żadnej z innych organizacji podających się za reprezentantów Włochów i Amerykanów włoskiego pochodzenia, nie widziała i nie grała w Mafię II. W Take-Two równoważymy nasze prawo do swobodnej wypowiedzi, z tym, co naszym zdaniem jest rozsądnym i odpowiedzialnym tworzeniem i sprzedawaniem naszych produktów. Mafia II ma klasyfikację wiekową M, przyznaną zgodnie z rygorystycznymi regułami naszej branży, i w żadnym wypadku nie jest kierowana do młodych ludzi.

Wydajemy wyłącznie tytuły, które są zgodne z naszymi standardami: zarówno, jako dzieł sztuki, jak i produktów rozrywkowych. Odróżniamy kreatywne, wciągające opowiadanie historii od wykorzystywania jakichkolwiek tematów w sposób gloryfikujący przemoc czy stereotypy. Całkowicie wspieram naszych twórców, w tym także i zespół, który stworzył Mafię II".

CDA
Dowiedz się więcej na temat: organizacja | Włosi | mafia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy