Tetris poprawia pracę mózgu
A dokładniej naukowcy z ośrodka Mind Research Network mieszczącego się w amerykańskim mieście Albuquerque, a zajmującego się wszelakimi badaniami związanymi z mózgiem.
Oprócz wyników eksperymentu znajdziecie też w newsie mały bonus...
Badanie trwające trzy miesiące przeprowadzono na grupie 26-ciu dorastających dziewcząt, a rezultaty okazały się bardzo intrygujące. Zanim jednak przejdziemy do wielkiego finału, najpierw słów kilka o metodyce badania.
1. Dlaczego dorastające dziewczęta? Dorastające, ponieważ w młodym, rozwijającym się dopiero mózgu łatwiej zaobserwować zachodzące zmiany. A dziewczęta, bo... zazwyczaj chłopcy mają z grami większe doświadczenie, w związku z czym badanie nie wykazałoby znaczących różnic między stanem 'przed' a 'po'.
2.Dlaczego Tetris? Jak tłumaczą naukowcy: "Tetris jest dla mózgu dość skomplikowany. Wymaga wielu procesów kognitywnych, takich jak: skupienie uwagi, koordynacja ręka-oko, pamięć i wizualne rozwiązanie problemu przestrzennego - wszystko to działające razem w bardzo szybkim tempie. Nie jest więc zaskakujące, że zauważalne są zmiany w mózgu".
A żeby nie trzymać was już dłużej w napięciu: badanie wykazało zwiększoną grubość kory w niektórych częściach mózgu, oczywiście u dziewczynek, które regularnie grały w Tetrisa (grupa kontrolna, która w Tetrisa nie grała, takich super zmian nie uświadczyła) . Co więcej, zauważono także wyższą wydajność obszarów odpowiedzialnych za krytyczne myślenie, logiczne rozumowanie, wysławianie i przetwarzanie.