SteelSeries Spectrum 7xb - testujemy słuchawki
Do naszego laboratorium trafiły ostatnio bardzo ciekawe słuchawki bezprzewodowe wyprodukowane przez firmę SteelSeries. Spectrum 7xb to sprzęt z najwyższej półki, także cenowej. Koszt ich zakupu to około 700 zł!
Duński producent profesjonalnego sprzętu dla graczy, a przy okazji sponsor wielu zespołów e-sportowych w tym przypadku postanowił zadbać przede wszystkim o posiadaczy konsoli Xbox 360. Oczywiście sprzęt kompatybilny jest również z komputerami i platformą PlayStation 3, lecz to właśnie właściciele urządzenia Microsoftu w pełni wykorzystają funkcje Spectrum 7xb. Chodzi przede wszystkim o możliwość komunikacji głosowej z innymi grającymi, która odbywa się za pomocą wysuwanego mikrofonu.
Jednym z kluczowych elementów zestawu jest nadajnik podłączany i zasilany poprzez złącze USB. Transmiter wyposażony został także w złącza 3,5mm i RCA, a jego zasięg to około 10 metrów. Jako że urządzenie jest bezprzewodowe (4 Mbit), wymusza to od jego użytkownika stosowania dodatkowego źródła energii, zasilającego same słuchawki. Rozwiązaniem jest standard - dwa akumulatory typu AAA lub dwie baterie umieszczane wewnątrz słuchawek. Całkowity czas pracy baterii producent wyliczył na około 20 godzin. Szybko przekonacie się, że zakup akumulatorów w tym przypadku to złoty interes. Co ważne - słuchawki automatycznie wyłączają się po odcięciu nadajnika od źródła zasilania, czyli przykładowo po wyłączeniu konsoli, dzięki czemu nie będziecie musieli się martwić o bezsensowne wyczerpywanie się baterii.
Spectrum 7xb wyposażono w 50-milimetrowe głośniki. Dodatkowo sprzęt posiada skórzane obicie, które świetnie izoluje dźwięki z zewnątrz, jak i sprawia, że korzystanie z niego jest komfortowe i ergonomiczne. O wysuwanym z lewego głośnika mikrofonie już wspominaliśmy - rozwiązanie sprytne i niezwykle funkcjonalne, kiedy pałąk mikrofonu nie jest potrzebny, po prostu go chowamy. W praktyce mikrofon spełnia swoją rolę w 100 procentach - głos wypowiadany podczas rozgrywki brzmi bardzo czysto i da się zauważyć jakichkolwiek anomalii w tej kwestii.
Na prawym przycisku znajduje się pięć przycisków funkcyjnych. Pierwszy służy do włączania i wyłączania słuchawek. Następne dwa to przyciski odpowiadające za zwiększanie i zmniejszanie głośności sprzętu. Ostatnie dwa to przyciski odpowiadające za zmiany w systemach LiveMix i ExactSND, o których zaraz opowiemy nieco więcej.
Jedną z ciekawszych cech samych słuchawek jest możliwość szybkiego rozłożenia ich na cztery części, przez co w momencie składają się niczym Inspektor Gadżet. Cecha niezwykle kluczowa przy transporcie na dalszą odległość niż trasa salon-kuchnia.
Spectrum 7xb posiada dwa systemy wzbogacające doznania płynące z głośników. Pierwszy z nich, nazwany LiveMix, jest genialnym rozwiązaniem. Uaktywnienie go powoduje, że sprzęt odseparowuje komunikaty głosowe wypowiadane przez innych graczy od standardowej oprawy dźwiękowej gry. Efektem jest ściszanie odgłosów otoczenia w taki sposób, aby głosy innych graczy brzmiały wyraźnie i zrozumiale. W praktyce system LiveMix sprawdza się świetnie i jest jedną z największych zalet Spectrum 7xb!
ExactSND to nic innego jak zestaw predefiniowanych ustawień dźwięku. Nie jest to jakaś innowacyjna technologia, lecz raczej standard, którego nie mogło zabraknąć Spectrum 7xb i który poszerza zakres możliwości słuchawek. Oprócz standardowego trybu dźwięk możemy przełączyć na trzy inne opcje:
- performance - dźwięki kierunkowe, takie jak np. strzały czy odgłosy kroków;
- immersion - pierwsze skrzypce grają niskie tony, dla fanów gier akcji;
- entertainment - w tym przypadku podbite zostały basy, tryb przeznaczony do oglądania filmów i słuchania muzyki.
Nie da się ukryć, że Spectrum 7xb to sprzęt zaawansowany technologicznie, który bezapelacyjnie przyda się każdemu posiadaczowi konsoli Xbox 360. Trzeba przyznać, że słuchawki są niezwykle wygodne, a korzystanie z nich kojarzy się z samymi przyjemnymi doznaniami. Jednak pytanie podstawowe jest takie, czy są warte ceny blisko 700 zł? Przecież to prawie tyle co koszt samej konsoli. Do tego dochodzi jeszcze zakup akumulatorów lub comiesięczne raty na zakup baterii. Niestety, Spectrum 7xb to bardzo droga inwestycja, przekraczająca zasobność portfela przeciętnego użytkownika Xboksa 360.
SteelSeries Spectrum 7xb - oto jak zestaw wygląda w praktyce: