Sapphire Vapor-X CPU Cooler - chłodząca para dla procesora

Firma Sapphirewprowadziła na rynek swój kolejny innowacyjny produkt - cooler dla procesorów oparty na technologiach Vapor-X oraz Dual-X.

Dwuwentylatorowe chłodzenie bez trudu radzi sobie z odprowadzeniem nawet 200 W energii cieplnej, a dzięki wykorzystaniu komory parowej, jest też ciche. Sapphire Vapor-X cooler jest kompatybilny ze wszystkimi popularnymi platformami AMD oraz Intel.

Zastosowane w coolerze Sapphire Vapor-X 120 mm wentylatory pracujące z prędkością obrotową w zakresie 495 - 2200 obr./min (PWM) wyposażono w łopatki o właściwościach aerodynamicznych. Podobne wiatraki Sapphire stosuje w kartach graficznych z serii Dual-X. Miłośników moddingu z pewnością ucieszy fakt, że oba wentylatory wyposażono w niebieskie diody LED. Maksymalna głośność chłodzenia to 40 dBA, a maksymalny przepływ powietrza przez każdy wentylator jest równy 77 CFM (ok. 124 m3/h).

Reklama

Wszystkie metalowe elementy coolera, w tym ścianki komory parowej, wykonano z aluminium. Skuteczne rozpraszanie energii cieplnej zapewnia kilkadziesiąt finów połączonych 4 rurkami cieplnymi o długości 362 mm i grubości 7 mm każda.

Jak działa Vapor-X?

Mimo że cooler CPU Sapphire Vapor-X opiera się na dość prostej zasadzie działania, procesor chłodzony przy wykorzystaniu komory parowej osiąga niższe temperatury niż urządzenia chłodzone w sposób tradycyjny, tj. z wykorzystaniem jedynie ciepłowodów i wentylatorów.

Wypełniony chłodziwem moduł, w którym panuje bardzo niskie ciśnienie zmniejszające temperaturę parowania, nagrzewa się do kilkudziesięciu stopni, po czym następuje zamiana wody w parę osadzającą się na naczyniach włoskowatych usprawniających oddawanie energii cieplnej do radiatora. Następnie para ulega skropleniu i już w stanie płynnym trafia z powrotem na gorącą powierzchnię komory stykającą się z rdzeniem.

Proces ten stanowi cykl zamknięty, co zapewnia obniżanie temperatury procesora.

Cooler CPU Vapor-X firmy Sapphire jest kompatybilny z następującymi procesorami:

AMD: seria FX, seria A, Phenom II X4, Phenom II X3, Phenom II X2, Phenom X4, Phenom X3, Athlon II X4, Athlon II X3, Athlon II X2, Athlon X2, Athlon, Sempron.

Intel: Core i7 Extreme, Core i7, Core i5, Core i3, Core 2 Extreme, Core 2 Quad, Core 2 Duo, Pentium, Celeron.

Chłodzenie o wymiarach 163,5 (W) x 135 (S) x 110,4 (D) mm pasuje do większości dostępnych na rynku obudów typu Midi Tower.

Sugerowana cena detaliczna coolera CPU Sapphire Vapor-X wynosi 229 zł brutto. Produkt objęty jest 24-miesięczną gwarancją producenta.

(Informacja prasowa)

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy