Przegląd gangsterskich gier

Dziś nastąpiła długo oczekiwana premiera gry Mafia II. Zanim pobiegniecie do sklepów by zakupić swoje egzemplarze gry, zapraszamy do lektury artykułu przypominającego inne "mafijne" produkcje.

Było ich przynajmniej kilka, i to naprawdę niezłych. Redakcyjny egzemplarz Mafii II, który przed chwilą dotarł do nas prosto z tłoczni zaraz zostanie poddany dogłębnym testom - spodziewajcie się niebawem obszernego artykułu na jego temat.

Jeśli z bliżej nie wyjaśnionych przyczyn nie możesz rozkoszować się sequelem Mafii, oczywiście możesz w międzyczasie grać w jedynkę, ale zakładamy, że zrobiłeś to już niejeden raz, dlatego też postanowiliśmy zaproponować kilka innych produkcji - może nie wszystkie z nich są aż tak dobre, ale przynajmniej klimat mają podobny.

Reklama

Grand Theft Auto

Zacznijmy od chyba najpopularniejszej, tuż obok Mafii, gry osadzonej w (pół)światku gangsterów, lewych układów i wszystkiego, co nielegalne. Seria GTA to prawdziwe mistrzostwo gatunku - praktycznie każda jej odsłona była wielkim przebojem. A już mówi się (na razie po cichu) na temat piątej części. Można usłyszeć nawet, iż jej akcja ma być osadzona w fikcyjnej wersji Hollywood. Czekamy na konkrety!

The Godfather: Ojciec chrzestny

Gra na podstawie kultowej książki Mario Puzo była tylko kwestią czasu. Ostatecznie ukazały się aż dwie, a w przyszłości może doczekamy się kolejnych. Pierwsza przypominała trochę Mafię, a w drugiej dodatkowo wprowadzono elementy strategiczne - niestety ani jedna, ani druga nie podbiła rynku. Może następnym razem?

Saints Row

Seria gier, przypominająca bardziej GTA niż Mafię, posiadająca całkiem spory potencjał, ale - naszym zdaniem - w dalszym ciągu niewykorzystany. Zauważyła go nawet gwiazda porno, która na co dzień raczej gra niewiele (przynajmniej na komputerze), Tera Patrick, która wystąpiła w drugiej części Saints Row. Mimo to nie udało się odnieść spektakularnego sukcesu. Być może lepiej pójdzie trzeciej części, która ma się ukazać w przyszłym roku.

Gangland

Pierwsza strategia w tym gangsterskim towarzystwie, nawiązująca jednak również do takich gatunków, jak RTS, RPG, czy FPS. Jej twórcy pomysł mieli fajny (Sycylia, klimaty rodem z Ojca chrzestnego czy Chłopców z ferajny, połączenie elementów z różnych gier), ale niestety realizacja zawiodła - średnia ocen zdobyta przez grę w serwisie GameRankings to zaledwie 69%.

Chicago 1930

Czas na drugą strategię. Chicago 1930 powinno sobie poradzić znacznie lepiej niż Gangland, przede wszystkim dzięki doświadczeniu panów ze Spellbound, studia znanego ze świetnych Desperados czy z Robin Hooda. Niestety tym razem nie za bardzo im wyszło - gra otrzymała w prasie bardzo niskie oceny (na poziomie 40%), ale warta była poświęcenia jej przynajmniej kilku godzin ze względu na niezły klimat. Kosztowała w Polsce niecałe 20 zł.

Gangsters

Do trzech razy sztuka - Gangsters to trzecia strategia w tym zestawieniu i... chyba najlepsza. Zwłaszcza mamy tu na myśli część pierwszą, która uzyskała w serwisie GameRankings średnią ocen na poziomie 70% (najwyższą ze wszystkich trzech strategii wymienionych w tym tekście). Druga, wydana pod tytułem Gangsters 2: Vendetta, była już niestety wyraźnie gorsza.

Jak widać, nadal czekamy na "mafijną" strategię z prawdziwego zdarzenia. W najbliższym czasie żadna taka nam się nie szykuje, ale teraz akurat nie musi - wszystkim do pełni szczęścia powinna wystarczyć Mafia II. Jestem pewien, że tak też właśnie będzie!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mafia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy