Reklama

Quizeirro Sprawdź swoją wiedzę i zmierz się z innymi. Google Play

Najpotężniejszy komputer świata!

Kończy się era, w której największą światową potęgą były Stany Zjednoczone. Chińczycy opracowali komputer Tianhe-1A, który "zamienia w pył" dotychczasowy najszybszy superkomputer.

Takie informacje podał Jack Dongarra z Uniwersytetu Tennessee, który który zajmuje się rankingiem 500 najpotężniejszych superkomputerów na świecie. Jego zdaniem opracowany przez Chińczyków komputer Tianhe-1A, bazujący na "tysiącach" połączonych ze sobą procesorów "zamienia w pył" dotychczasowych liderów zestawienia. Co ciekawe procesory te wyprodukowane zostały przez firmy amerykańskie - Intela i Nvidię - ale tajemnicą wydajności maszyny, jest technologia ich połączenia, opracowana w Chinach.

Reklama

Pełna specyfikacja superkomputera nie jest jeszcze znana, ale naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Technologii Obronnej w Changsha, którzy opracowali tę maszynę, ujawnią ją być może nawet dzisiaj, na specjalnej konferencji prasowej w Pekinie. Sam komputer stoi natomiast w ośrodku badawczym w Tianjin, gdzie wykonuje "dwa i pół razy 10 do piętnastej potęgi operacji matematycznych na sekundę".

My oczywiście możemy zastanawiać się, czy taka maszyna poradziłaby sobie z Crysisem, ale tak naprawdę to sprawa dużo poważniejsza. Najlepiej wyraził ją Wu-Chang Feng, mimo nazwiska Amerykanin, z politechniki stanu Virginia. Mówi: "To, co jest przerażające, to fakt, że dominacja Stanów Zjednoczonych w dziedzinie wysokowydajnych komputerów została zagrożona. To poważny cios w ekonomiczną przyszłość naszego kraju".

Dowiedz się więcej na temat: Stany | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje