Microlab M500U: Głośniki 2.1 także dla graczy

Jakiś czas temu do naszej redakcji trafiły bardzo ciekawe głośniki firmy Microlab. Model M500U to głośniki 2.1, jest to typowy sprzęt przeznaczony do szeroko pojętego zastosowania multimedialnego.

Jako że jest to system 2.1 od razu trzeba sobie uświadomić, że urządzenie docelowo skierowane jest do zwykłych użytkowników, którzy przede wszystkim cenią sobie stosunek ceny do jakości. Audiofilskie zapędy zaspokajać trzeba produktami z zupełnie innego przedziału cenowego. Jednak pomimo tego, że z założenia M500U cechować ma prostota, przekładająca się pośrednio na przystępną cenę, zestaw posiada kilka ciekawych i zarazem bardzo przydatnych funkcji.

Na całość zestawu składają się subwoofer, dwie satelity, przewód audio oraz instrukcja obsługi przetłumaczona m.in. na język polski. Pierwszy kontakt z głośnikami po wyjęciu ich z pudełka to zarazem pierwszy pozytyw. Satelity zostały zaprojektowane skromnie, a zarazem bardzo schludnie. Plastikowe obudowy dostępne są w czarnym kolorze, a spód każdej z nich podbity jest materiałem przypominającym filc, dzięki czemu ich przesuwanie czy kładzenie na biurku jest praktyczne bezgłośne. Oczywiście satelity posiadają otwory umożliwiające zawieszenie głośników na ścianie zarówno w pozycji wertykalnej, jak i horyzontalnej. Subwoofer także utrzymany jest w tej samej kolorystyce co satelity, a jego design uznajemy za równie udany.

Reklama

Patrząc na przedni panel subwoofera można się dowiedzieć nieco więcej o dodatkowych funkcjach urządzenia. I tak na "dzień dobry" zobaczymy złącze USB i gniazdo na karty SD, albowiem głośniki M500U potrafią odtwarzać dźwięk bezpośrednio z obu nośników danych. Słuchanie muzyki w głośnikach komputerowych bez odpalania komputera to duża zaleta tego sprzętu. Dalej mamy kontrolkę informującą o źródle odtwarzania dźwięku, a także przyciski nawigacyjne do sterowania utworami. Nad tym wszystkim znajdziemy pokrętło od regulacji głośności. Tylni panel to jedynie podstawowe złącza: wejście i wyjście dźwięku, gniazdo zasilania, pokrętło basów oraz wyłącznik zasilania.

Jedyne wady konstrukcji subwoofera to zbyt krótki kabel zasilający, a także przyklejane pod spód podkładki, które mają pełnić role "nóżek" - niestety, ich klej słabo trzyma, przez co po jakimś czasie cała obudowa subwoofera musi siłą rzeczy stać bez podkładek na podłożu. Trzeba było podbić spód w podobny sposób co satelity - w ich przypadku ten element został wykonany niezwykle solidnie.

Przejdźmy do najważniejszej sprawy, czyli kwestii dźwięków wydobywających się z głośników. W tym przypadku Microlab M500U spisują się zaskakująco dobrze jak na zestaw 2.1. Na szczególną uwagę zasługuje głębia niskich tonów płynących z subwoofera. Wysokie tony słyszalne są w równie wysokiej jakości. System nie posiada predefiniowanych ustawień dźwięku, ale to akurat w przypadku domowego zestawu głośników 2.1 uznajemy za zaletę. Projektanci M500U zastosowali zasadę prosto, przejrzyście i bez zbędnych fajerwerków, ale za to z klasą, więc brak mało wnoszących dodatków jest dopełnieniem tego założenia.

Microlab M500U to bardzo dobra opcja dla osób, które chcą zakupić głośniki do typowo domowych zastosowań. Jak na głośniki 2.1 całość od strony dźwiękowej spisuje się nawet nieco powyżej oczekiwań, co jeszcze lepiej wpływa na ocenę M500U w kategorii cena/jakość. Dodajmy do tego opcję odtwarzania dźwięku bezpośrednio z kart SD czy też USB i odpowiedź na to, czy warto wydać ok. 170 zł za ten zestaw, powinna nasunąć się sama.

Informacje ogólne:

- Zastosowanie: gry, film, muzyka

- System dźwięku: 2.1

- Rodzaj głośników: jednodrożne

- Ilość głośników: 3 sztuki

- Ekranowanie magnetyczne: tak

- Materiał dominujący: drewno (subwoofer) / plastik (satelity)

- Kolor dominujący: czarny

- Informacje dodatkowe: czytnik kart pamięci, port USB 2.0, panel sterowania na przednim panelu, regulacja głośności na przednim panelu, tonów niskich z tyłu subwoofera, możliwość podłączenia dwóch źródeł dźwięku, technologia X-BASS, nowoczesne wzornictwo

Parametry techniczne:

- Łączna moc zestawu RMS: 40 W (2 x 12 W + 16 W)

- Zakres częstotliwości: 35 - 20 000Hz

- Czułość wejścia: 400mV

- Odstęp sygnału od szumu: > 75dB

- Separacja kanałów: > 45dB

- Głośnik niskotonowy: 5" (subwoofer)

- Głośnik wysokotonowy: 2,5" x 2

- Zasilanie: AC 220-240V, 50Hz

Wymiary:

- Subwoofer: 178 x 232 x 305 mm (Szer. x Głęb. x Wys.)

- Satelity: 91 x 151 x 64 mm (Szer. x Głęb. x Wys.)

- Waga urządzenia: 4,3 kg

- Wymiar opakowania 343 x 213 x 368 mm (Szer. x Głęb. x Wys.)

- Waga opakowania: 4,9 kg

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: głośniki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy