Reklama

Quizeirro Sprawdź swoją wiedzę i zmierz się z innymi. Google Play

Kinect i iPad zainspirowały lekarza do pomocy niewidomym

Jeden z lekarzy neurologów pracujący na Uniwersytecie w Oksfordzie tworzy okulary, które mają pomóc prawie niewidomym pacjentom lepiej widzieć kształty ludzi. Inspiracją okazały się dla niego Kinect oraz iPad.

Okulary te mają być gotowe już za kilka lat, a dokładnie w 2014 roku. Za ich projekt odpowiedzialny jest doktor Stephen Hicks i pomaga mu w nim także grupka badaczy. Neurolog twierdzi, że inspiracją dla nowych okularów był Kinect i iPad. Dzięki wykorzystaniu taniej technologii, będzie w stanie stworzyć okulary pozwalające na wykrywanie światła, dzięki czemu osoby które mają duże problemy z widzeniem, a wręcz nic nie widzą, rozpoznają kształty. Jak to ma działać?

Reklama

Okulary będą miały wbudowane na rogach soczewek dwie malutkie kamerki. Mają one za zadanie wykrywać światło i wysyłać odpowiednie informacje do mikrokomputera w okularach. Komputer będzie tłumaczyć te informacje i przekazywać do diody LED znajdującej się wewnątrz soczewki. Diody z kolei mają się zapalać w różnego rodzaju wzory, które następnie po odpowiednim przygotowaniu będzie mógł bez problemu odczytać pacjent. W konsekwencji sprawi to, że osoba, która jest prawie niewidoma, będzie mogła dostrzec kształty osób i przedmiotów.

Oprócz tego w zestawie znajdą się również słuchawki dające wiele przydatnych informacji. Doktor chciałbym bowiem, żeby na przykład pacjent znajdujący się na przystanku mógł usłyszeć za ile odjedzie jego autobus. Nie wiadomo jednak, jak dokładnie będzie działać wymieniona funkcja. Można się jedynie domyślić, że po zeskanowaniu przez kamerki rozkładu jazdy, będzie on po prostu przeczytany osobie mającej okulary.

Doktor Stephen Hicks ujawnił też cenę swojego prototypowego urządzenia. Otóż według niego okulary będą kosztować poniżej 1000 funtów za sztukę.

Jak więc widać oprócz złych uzależnień, są też dobre aspekty korzystania z nowych technologii, a w tym przypadku kontrolera ruchu Kinect oraz iPada. Choć przyznać też trzeba, że wydatek około 1000 funtów brytyjskich może być sporym dla pacjentów. Przypomnijmy, że Kinect kosztuje teraz niecałe 500 zł, iPad z kolei około 2000 zł w zależności od wersji.

Przeczytaj więcej na temat uzależnienia od gier

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje