Reklama

Quizeirro Sprawdź swoją wiedzę i zmierz się z innymi. Google Play

Jak nauczyć komputer wygrywać w Civilization?

Zajmujący się informatyką i sztuczną inteligencją wydział Massachusetts Institute of Technology nauczył komputer grać w Civilization. I to nie w byle jaki sposób - zamiast rozpisywać na każdą turę skrypty, dali mu do przeczytania... instrukcję.

Na początku sprawdzono jak komputer (ich sztuczna inteligencja) będzie grał przeciwko grze - wygrał tylko 46% rozegranych partii. Nieźle, ale jednak niewystarczająco dobrze. Postanowiono coś z tym fantem zrobić, bo komputer grał na ślepo, nie rozumiejąc w ogóle zasad rozgrywki - ktoś pomyślał więc, że może gdyby maszyna przeczytała instrukcję dałaby radę wygrywać świadomie?

Reklama

Napisano więc program, który za to czytanie odpowiadał, a działał całkiem prosto: porównywał wyświetlany na ekranie tekst z tekstem w manualu i dopasowywał znajdujące się w pobliżu słowa, by potem "zgadnąć" dobrą odpowiedź - znaleźć odpowiednie w odpowiednim momencie zachowanie.

Ważne jest to, że naukowcy nie nauczyli swojej sztucznej inteligencji grania w Civilization, ale czytania o tym, jak w tę grę grać. Regina Barzilay, jedna z odpowiedzialnych za eksperyment osób, powiedziała że wybrano akurat instrukcję, gdyż posiadają one "bardzo otwarty tekst i nie mówią ci jak wygrać - dają po prostu ogóle porady i sugestie, które musisz przerobić na własną strategię wygranej".

I jak poradził sobie z tym komputer? 79% wygranych partii mówi samo za siebie. Podobno tym eksperymentem dowiedziono też, że systemy komputerowe mogą nauczyć się znaczenia słów i wykorzystywać je w różnych okolicznościach, ale prawdę mówiąc poczekalibyśmy jeszcze z takimi konkluzjami.

Zamknięty w skrzyni będzie grał przez tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje