Reklama

Quizeirro Sprawdź swoją wiedzę i zmierz się z innymi. Google Play

Iiyama ProLite X2472HD - test monitora

Pora na kolejny test monitora firmy iiyama. Jakiś czas temu opisywaliśmy wrażenia związane z pracą na monitorze iiyama E2473HDS - tym razem przyszła pora na nieco bardziej zaawansowany model, a mianowicie X2472HD.

X2472HD to monitor o 24-calowej przekątnej ekranu, potrafiący wyświetlić obraz w rozdzielczości 1920x1080 pikseli, z krawędziowym podświetlaniem LED. Podstawowym wyróżnikiem testowanego monitora jest rodzaj zastosowanej matrycy. X2472HD posiada bowiem mniej popularną, lecz lepszą niż standardowa TN matrycę MVA. Obie różnią się przede wszystkim kosztem produkcji (MVA jest droższa), czasem reakcji (ten jest na korzyść TN), odwzorowaniem barw, lepszymi kontrastami i kątami widzenia (MVA we wszystkim przypadkach jest lepsza).

Reklama

Iiyama wypuszczając model X2472HD chciała udowodnić, że da się w rozsądnych pieniądzach stworzyć w oparciu o matrycę MVA wysokiej jakości monitor dla każdego, w tym także dla graczy. Czy ten zabieg się udał?

Pierwszy kontakt

Otwierając pudełko z zestawem, naszym oczom ukazuje się bardzo zgrabny monitor o smukłym kształcie i bardzo cienkiej obudowie. W pudełku znajdziecie także niezbędne komponenty do funkcjonowania całości, takie jak okrągła podstawka pod monitor, kable DVI i D-Sub, instrukcje, a także zewnętrzny zasilacz o mocy 50W.

Przymocowanie podstawki to bardzo prosta sprawa, która nie powinna sprawić kłopotu nawet użytkownikom starającym trzymać się jak najdalej od wszelkiej maści śrubek i technicznych czynności.

Monitor w wersji slim

X2472HD jest urządzeniem o wyjątkowo cienkiej obudowie. Efekt "slim" udało się osiągnąć projektantom między innymi poprzez zrezygnowanie z wbudowanych głośników, brak złącz z boku obudowy monitora oraz wyprowadzeniem zasilacza jako osobnego podzespołu. Dzięki temu ten 24-calowy monitor jest wyjątkowo szczupły jak na swoje gabaryty, niczym modelka krążąca po wybiegu. Kolor obudowy nie jest typowo czarny, lecz fortepianowy - jak zachwala swój sprzęt producent. Nie zmienia to faktu, że kurz na jego krawędziach widać równie wyraźnie jak w przypadku klasycznej czerni. Piętą Achillesową zestawu jest okrągła podstawka pod monitor, która wydaje się być zbyt mała jak do gabarytów całości i nie zapewnia odpowiedniej stabilności ekranu.

Na przedniej stronie obudowy, w prawym dolnym rogu, znajdziecie sześć dotykowych przycisków, które umożliwiają zmiany ustawień monitora poprzez menu OSD, w tym zdefiniowanych profili obrazu typu "Gry", "Kino", "Standard", "Krajobraz" i "Tekst". Poprzez menu dostępny jest też tryb Eco oraz opcja ACR, czyli automatyczne wyregulowanie kontrastu i jasności.

Z tyłu monitora znajdziecie niezbędne złącza: zasilające, słuchawkowe, D-Sub, DVI i HDMI. Jak widzicie monitor posłuży nie tylko posiadaczom PC, ale także użytkownikom konsol stacjonarnych typu PlayStation 3 czy Xbox 360.

Akcja w grach i filmach, czyli X2472HD w praniu

Podczas testów przebrnęliśmy przez wiele gier, a także oglądnęliśmy kilka dynamicznych filmów akcji. Wielu graczy pewnie przeraża czas reakcji na poziomie 8 ms (w przypadku najszybszych monitorów opartych o matryce TN czas ten wynosi ok. 2 ms), jednak w tym przypadku pragniemy ich uspokoić - efekt smużenia jest praktycznie niezauważalny. Co bardziej spostrzegawczy i dociekliwi użytkownicy zauważą jego namiastki jedynie przy gwałtownej zmianie koloru białego na czarny. A właśnie, wracając do koloru czarnego. Jest lepiej niż w monitorach z TN, lecz dalej czerń jest z delikatną domieszką barwy szarej. Z kolei na duży plus urządzenia należy zaliczyć bardzo wysoki poziom kątów widzenia, po ok. 178 stopni w każdej płaszczyźnie, co jest nie lada wynikiem.

Podsumowanie

Iiyama ProLite X2472HD to bardzo dobra alternatywa dla każdego gracza. Niby monitor z matrycą MVA i czasem reakcji na poziomie 8 ms, lecz w praktyce spisuje się świetnie. Do tego posiada bardzo dobre kąty widzenia i odwzorowanie kolorów, nie zużywa dużo prądu i jest relatywnie tani (ok. 800 zł) jak na swój stopień zaawansowania. Jego największe wady wydają się przy zaletach naprawdę błahe. Dość wspomnieć o chwiejącej się podstawce, które nie zapewnia monitorowi momentami stabilności, i o choćby - będąc już mocno drobiazgowym w tej kwestii - braku złącza USB.

Iiyama ProLite X2472HD - parametry:

- Przekątna: 24 cale

- Rozdzielczość: 1920.x.1080

- Matryca: MVA, podświetlanie LED

- Kontrast: 3000:1 typowy, 5 000 000:1 dynamiczny

- Deklarowany czas reakcji: 8 ms

- Złącza: D-Sub, DVI-D, HDMI

- Dodatkowo: zewnętrzny zasilacz, wyjście audio (tylko przy połączeniu HDMI)

- Wymiary: 570 x 420 x 179 mm

- Waga: 3,6 kg

iiyama ProLite E2473HDS - testujemy monitor

Dowiedz się więcej na temat: iiyama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje