Gry dobrze sprzedawały się w 2008 roku

Top Global Market to studium prowadzone przez NPD Group, GfK Chart-Track oraz Enterbrain - trzy organizacje, zajmujące się badaniem największych rynków w branży gier - odpowiednio: amerykańskiego, brytyjskiego i japońskiego.

Według raportu, opublikowanego przez te współpracujące instytucje, globalny wynik sprzedaży oprogramowania rozrywkowego w roku 2008 jest o 11% większy od tego z roku 2007.

Podany rezultat jest oczywiście oparty na wynikach sprzedaży z trzech wyżej wymienionych państw, jednak powinien być miarodajny również na skalę globalną. Złożyło się nań ok. 410 milionów kopii wszelakich tytułów - tyle bowiem zakupili gracze w minionym roku. Dla porównania w roku 2007 na terenie tych samych krajów sprzedano "zaledwie" 367,7 milionów pudełek z grami.

Reklama

Mimo, że całościowo rok zaliczony jest na plus, wyniki dla USA, Wielkiej Brytanii i Japonii diametralnie się różnią. Zacznijmy od Wysp - to one najbardziej przyczyniły się do ogólnego rezultatu, osiągając wynik o 26% lepszy niż w roku wcześniejszym. Miejsce drugie zajęły Stany Zjednoczone, w których sprzedaż software'u była 15% wyższa w stosunku do 2007. Dlaczego więc średnia wyniosła tylko 11%? To "zasługa" Kraju Kwitnącej Wiśni, który w minionych dwunastu miesiącach zanotował 13-procentowy spadek. Co spowodowało taką sytuację?

W największym stopniu odpowiedzialna jest za to stosunkowo niska sprzedaż gier na PlayStation 2 - na tę konsolę rozprowadzono 42% mniej kopii oprogramowania niż w 2007 roku. Natomiast każdy z trzech next-genów osiągnął wynik wyższy, co pokazuje, że PS2 powoli schodzi ze sceny, przynajmniej na Dalekim Wschodzie.

Jakie są prognozy dla Japonii na nowy rok? Jeden z pracowników Enterbrain, Ricky K. Tanimoto, stwierdził, że w 2009 tamtejszy rynek gier powinien się rozkręcić, a to z powodu premier takich gier jak Dragon Quest IX, Monster Hunter 3 czy, wreszcie, Final Fantasy XIII. Czy tych kilka tytułów ma szansę spowodować, że sprzedaż oprogramowania w Japonii wzrośnie? Zobaczymy.

Gry-Online
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy