Grasz w gry akcji? Szybciej podejmujesz decyzje!

Czasem wydaje się, że naukowcy to tacy ludzie, którzy w wyniku bardzo złożonych procedur badawczych dochodzą do wniosków, które dla nie naukowców nie są żadnym odkryciem. To przecież oczywiste, że gracze specjalizujący się w grach akcji szybciej podejmują decyzję.

Do takich wniosków doszli naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu w Rochester, który zaprosili do badań grupę osób nie będących graczami, w wieku od 18 do 25 lat.

Podzielono ich na dwie grupy - członkowie pierwszej mieli za zadanie grać przez 50 godzin w Call of Duty 2 i Unreal Tournament, członkowie drugiej w The Sims 2 (swoją drogą w obu przypadkach mówimy o starych grach - najwyraźniej nawet w USA skąpią budżetów naukowcom).

Po wszystkim postawiono przed graczami serię testów, w których błyskawicznie musieli podejmować decyzje na podstawie tego co widzą (aby nie okazało się, że badana jest ich spostrzegawczość, a nie szybkość podejmowanych decyzji - w części testów bazując także na tym, co słyszą). O ile liczba poprawnych odpowiedzi była w obu grupach zbliżona, tak członkowie pierwszej grupy udzielali ich średnio ok. 25% szybciej niż przedstawiciele tej drugiej.

Reklama

Zdaniem Daphne Bavelier, profesor prowadzącej badania oznacza to, że gry pomagają mózgom graczy bardziej efektywnie przetwarzać impulsy wzrokowe i dźwiękowe. Okazało się też, że gracze "nie są wcale mniej dokładni, podejmują te same decyzje, ale szybciej. Jeśli jesteś chirugiem albo żołnierzem na polu bitwy, to może mieć znaczenie".

CDA
Dowiedz się więcej na temat: naukowcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy