Reklama

E3: Wielkie podsumowanie wielkich targów

Kilka dni i po wszystkim. Na to wydarzenie czekaliśmy cały rok, a teraz będziemy musieli poczekać kolejny. Na szczęście wrażeń z tegorocznych E3 starczy nam wszystkim na długo.

Jak co roku, przed rozpoczęciem właściwej części targów, miały miejsce dwa dni, podczas których swoje konferencje mieli najwięksi z największych: Microsoft, Sony, Nintendo, Electronic Arts oraz Ubisoft.

To te dwa dni były najważniejsze dla wszystkich tych, którzy nie mogli pojawić się w Los Angeles osobiście, by podczas kolejnych dni osobiście przetestować wyczekiwane przeboje (i gnioty).

To na nich zaprezentowano najważniejsze informacje oraz dokonano najbardziej widowiskowych prezentacji. Kto co pokazał i czy rzeczywiście było to takie fajne, jak wszyscy się spodziewali?

Reklama

Microsoft

Ci, którzy liczyli na to, że gigant z Redmond zaprezentuje następcę Xboksa 360, byli srogo zawiedzeni. Podczas konferencji nie padło ani jedno słowo na jego temat. Zamiast tego, Microsoft skupił się na tym, co zamierza zrobić z wysłużonym już Xboksem, by zamienić go w centrum domowej rozrywki. Będzie to m.in. funkcja Xbox Smart Glass, umożliwiająca wysyłanie obrazu z Xboksa 360, współpracująca nie tylko z Windowsem 8, ale również z iOS-em i Androidem.

Wykorzystamy ją także w grach, np. do tego, by zmienić taktykę podczas meczu w FIF-ie. Jesienią w Xboksie 360 pojawi się przeglądarka Internet Explorer, którą - dzięki Xbox Smart Glass - będziemy mogli nawigować za pomocą tabletu bądź smartfonu. Poza tym, Kinect zostanie wzbogacony o nowe języki i komendy głosowe. Niestety, nie w Polsce.

Prezentacji gry Splinter Cell: Blacklist:

Czyli, jeśli chodzi o kwestie hardware'u, na konferencji Microsoftu nie wydarzyło się nic specjalnego. O wiele lepiej wypadły gry. Na początek zaprezentowano zwiastun i gameplay z Halo 4, który zadowolił chyba wszystkich miłośników tej serii. Później przyszedł czas na niespodziankę w postaci Splinter Cell: Blacklist, czyli kolejną grę z Samem Fisherem, przypominającą poprzedniczkę, Splinter Cell: Conviction. Premiera w 2013. Microsoft pokazał także FIF-ę 13, chwaląc się tym, że będzie w niej można - za pomocą Kinecta - wydawać komendy głosowe i w ten sposób zmieniać taktykę bądź zawodników (a za przeklikanie dostaniemy kartkę!). Niestety, sterowanie ruchem nadal nie będzie możliwe.

Prezentacja gry Tomb Raider:

Wracając do potencjalnych przebojów, na konferencji zaprezentowano nowego Tomb Raidera oraz Resident Evil 6. Obie gry wyglądają na wypełnione po brzegi akcją, nie pozwalające graczowi odsapnąć nawet przez sekundę. W obu popularne są strzelaniny i sekwencje QTE. Microsoft mógł się pochwalić, że DLC do obu produkcji będą dostępne przez pewien czas wyłącznie na Xboksie.

Prezentacja gry Resident Evil 6:

Microsoft pokazał też xboksowe exlusive'y. Najwięcej będzie się mówić o Gears of War: Judgement, a więc o nowej odsłonie "Gearsów", nad którą pracuje polskie studio People Can Fly (Painkiller, Bulletstorm). Jeśli będzie ona tak dobra, jak zwiastun, to... będzie bardzo dobra. Kolejnymi nowościami były: Ascend New Gods, LogoCycle oraz Matter. Poza tym zobaczyliśmy po raz kolejny Fable: The Journey oraz Forzę Horizon.

Gra, której spodziewano się na początku konferencji, została pokazana na samym końcu. Chodzi o Call of Duty: Black Ops 2, które - choć Activision zapowiedziało liczne zmiany - wygląda tak jak poprzednie odsłony. Tyle, że akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Poza tym jednak wszystko po staremu. Ileż można...

Na szybko podsumowując: nic o nowym Xboksie, stary Xbox odgrzewany po raz n-ty, niewiele niespodzianek, polskie "Gearsy".

Sony

Podobnie jak w przypadku konferencji Microsoftu, zawiedzeni mogli być ci, którzy oczekiwali jakichkolwiek informacji na temat PlayStation 4. Tymczasem Sony nadal milczy jak grób i nie zamierza przestawać promować PlayStation 3 - zarówno samej konsoli, jak i gier na nią.

Tą najbardziej elektryzującą z produkcji na PS3, zaprezentowaną na tegorocznych E3, była nowa gra studia Quantic Dream, twórców Heavy Rain - Beyound Two Souls. Przedstawi ona piętnaście lat z życia głównej bohaterki, Jodie Holmes, poruszając przy tym trudne tematy i ukazując całą paletę emocji. Jak zapowiadają autorzy, Beyond Two Souls ma być grą, jakiej jeszcze nie widzieliśmy, wręcz zapierającą dech w piesiach.

Zwiastun gry Beyond: Two Souls:

Na drugim miejscu, jeśli chodzi o najgorętsze gry (i to przeznaczone wyłącznie na PlayStation 3), uplasował się - naszym zdaniem - The Last of Us. Nowa produkcja studia Naughty Dog wygląda wyśmienicie. Jeśli osądzać po zwiastunie, więcej w niej elementów skradankowo-przygodowych niż akcji, choć akcja - kiedy już się zaczyna - nie przebiera w środkach przekazu.

Fragment rozgrywki z gry The Last of Us:

Dalej mamy kolejnego exclusive'a na PlayStation 3 - długo wyczekiwaną kontynuację cyklu God of War, opatrzoną podtytułem Wstąpienie. Ponownie pokierujemy w niej Kratosem i weźmiemy udział w niezwykle widowiskowej, ale i szalenie brutalnej przygodzie. Bohater od ostatniego razu nauczył się nowych ruchów i umiejętności. Premiera gry będzie miała miejsce 12 marca przyszłego roku.

Prezentacja gry God of War: Wstąpienie:

Podczas konferencji Sony na scenie pojawił się także Ubisoft, który zaprezentował swoje dwie sztandarowe produkcje - Assassin's Creed III oraz Far Cry 3. Obie zapowiadają się znakomicie. Assassin's Creed III ze swoim klimatem, rozmachem i fabułą, a Far Cry 3 z tropikalnymi krajobrazami i widowiskowymi strzelaninami. Nie możemy się doczekać!

Swoje pięć minut miały także PlayStation Move, PlayStation Vita oraz PlayStation Plus. Jedną z ciekawszych wiadomości była zapowiedź funkcji cross-play pomiędzy PlayStation 3 i Vitą. Vita zostanie wzbogacona jeszcze w tym miesiącu o gry z PlayStation One. Konsole Sony będą się mogły poszczycić także szeregiem nowych, multimedialnych możliwości, ale my, Polacy, nie mamy raczej co o nich marzyć. Ciekawie zapowiada się gra zatytułowana Wonderbook, zapowiedziana w wersji na PlayStation Move, wykorzystująca PlayStation Eye do ożywienia tytułowej książki.

Zwiastun promujący grę Wonderbook:

Na szybko podsumowując: nic o PlayStation 4, exclusive'y na PlayStation 3 rządzą, nowa gra twórców Heavy Rain.

Nintendo

Jedyny z gigantów, który zaprezentował nową konsolę. Mowa oczywiście o Wii U, które zostało przedstawione przez samego Reggiego Filsa-Aime, prezesa amerykańskiego oddziału Nintendo.

Prezentacja możliwości kontrolera do nowej konsoli Wii U:

Podkreślił on, że konsola ma zmienić postrzeganie domowej rozrywki. Jednak w sumie nie powiedział on niczego nowego. Wszystko, o czym opowiadał, dzień wcześniej wyłożył na tacy Satoru Iwata. Kontroler z ekranem dotykowym, wbudowanymi głośnikami, żyroskopem i dwoma grzybkami czy możliwość komunikacji z innymi urządzeniami - to najważniejsze elementy pada Wii U.

Zwiastun gry New Super Mario Bros. U:

Pierwsze Wii to najpopularniejsza obecnie konsola na świecie, która jednocześnie jest ganiona przez miliony graczy za niedostateczne portfolio gier. Wii U ma być pod tym względem o wiele atrakcyjniejsze. Już teraz zapowiedziano nań takie produkcje, jak Batman: Arkham City (w specjalnej wersji Armored), Assassin's Creed III czy Aliens: Colonial Marines.

Zwiastun gry Batman: Arkham City Armored Edition:

Nie zabraknie też gier familijnych i fitness, takich jak SiNG czy Wii Fit U. Na konsoli pojawi się także nowa odsłona przygód hydraulika Mario - Super Mario Bros U. Gra ma zostać nową królową platformówek. Wraz z nową konsolą ukaże się także zestaw 12 minigier, skupiających się na zabawie wieloosobowej - Nintendo Land.

Zwiastun promujący grę Wii Fit U:

Nintendo zapowiedziało także premiery nowych gier na 3DS-a, ale było to raczej dopełnienie konferencji niż jakaś istotna jej część. Szczególnie dla Polaków, których zainteresowanie tą konsolką ogranicza się do minimum.

Na szybko podsumowując: Wii U, Wii U, Wii U...

Electronic Arts

Tegoroczna konferencja "Elektroników" na E3 nie przyniosła żadnych niespodzianek. Wszystkie gry przez nich przedstawione w mniejszym lub większym stopniu już znamy. Teraz dowiedzieliśmy się nieco więcej i zobaczyliśmy w akcji. Na liście pokazów znalazły się chyba wszystkie najważniejsze tytuły:

- Dead Space 3. Visceral zdradziło, że akcja gry będzie miała miejsce na mroźnej planecie Tau Volantis. Produkcja będzie się charakteryzować dużym, otwartym (!) środowiskiem i kooperacją, w którą będziemy mogli wejść w każdej chwili, aby później bez problemu powrócić do samotnego przemierzania świata. Podczas konferencji pokazano, jak co-op wygląda w praktyce. Premierę gry zapowiedziano na luty przyszłego roku.

Prezentacja gry Dead Space 3:

- Medal of Honor: Warfighter. Według nas, jedna z najlepiej wyglądających gier akcji na tegorocznych targach. Call of Duty musi się szykować na solidną konkurencję. Produkcja studia Danger Close jest szalenie dynamiczna, zmusza do ciągłego myślenia i działania, a do tego wygląda doskonale. Warto wspomnieć, że w multiplayerze będzie nam dane wcielić się w członków rodzimego GROM-u (krzyczących po polsku!). Premiera w październiku.

Prezentacja gry Medal of Honor: Warfighter:

- Crysis 3. Prawdę pisząc, spodziewaliśmy się po prezentacji nowego Crysisa większych emocji. Tymczasem zobaczyliśmy trochę strzelania w nowojorskiej dżungli (osadzonej w Nanodromie, zbudowanym przez skorumpowaną Cell Corporation)... i to w zasadzie byłoby na tyle. Nic, czego byśmy już nie widzieli. Premiera w lutym 2013.

Prezentacja gry Crysis 3:

- Need for Speed: Most Wanted. Kolejna odsłona kultowej serii wyścigów, jeszcze bardziej nastawiona na aspekty społecznościowe. W grze będziemy rywalizować ze znajomymi, obserwować ich poczynania i śledzić listę najbardziej poszukiwanych kierowców (tytułowi "most wanted"). Należy się po niej spodziewać arcade'owej "ścigałki" z udziałem policji, w żadnym wypadku realistycznego symulatora. Premiera na przełomie października i listopada.

- FIFA 13. Rozgrywka w nowej FIF-ie ma być jeszcze bardziej realistyczna i dramatyczna. Twórcy wprowadzają nowy system kontroli piłki, nowe sposoby wykonywania rzutów wolnych (z udziałem kilku zawodników) czy usprawnioną grafikę (stary, dodatkowo wypolerowany silnik). Premiera - jak zwykle - jesienią. Poza tym "Elektronicy" przedstawili inne "sportówki", takie jak Madden NFL 13 czy UFC.

Zwiastun gry FIFA 13:

- SimCity. Stare, dobre SimCity z paroma nowinkami. Jedną z największych ma być możliwość rozgrywki wieloosobowej, w której decyzje, podejmowane przez kilku graczy, będą miały wpływ na to, co będzie się działo w zarządzanym przez nas mieście. No i ta prześliczna grafika... Premiera w lutym przyszłego roku.

Zwiastun gry SimCity:

- Star Wars: The Old Republic. EA pochwaliło się, że gracze spędzili w grze już 520 milionów godzin. W związku z tym twórcy przygotowują już dodatki, które poszerzą uniwersum o nowe questy czy przedmioty. Ponadto od lipca będzie można wypróbować grę za darmo (do 15 poziomu doświadczenia bohatera).

- Battlefield 3. "Elektronicy" opowiedzili o funkcji Battlefield Premium. Za 49,90 euro otrzymamy dostęp do wszystkich dodatków do gry - tych już dostępnych, jak również tych, które są dopiero w planach. Naszym zdaniem, niezbyt opłacalna inwestycja. Chyba, że tych rozszerzeń będzie sporo i będą naprawdę dobre. Ale kto to przewidzi?

Na szybko podsumowując: jak u Franciszka Smudy - bez zmian...

Ubisoft

Na konferencji francuskiego koncernu doszło do jednej z największych niespodzianek na targach. Za taką trzeba uznać bez wątpienia zapowiedź Watch Dogs - gry akcji, będącej w zasadzie thrillerem w cyberpunkowych klimatach. Jedną z najważniejszych zdolności głównego bohatera będzie hakowanie telefonów i urządzeń elektronicznych. W ten sposób będziemy mogli np. zmienić sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu, by w jednej chwili doprowadzić do chaosu.

Fragment rozgrywki gry Watch Dogs:

Wśród prezentowanych gier nie mogło oczywiście zabraknąć doskonale już znanych kontynuacji - Assassin's Creed III oraz Far Cry 3 - które wcześniej oglądaliśmy już na konferencji Microsoftu. O żadnej z nich ma co się dłużej rozgadywać. Obie zapowiadają się tak dobrze, że chcielibyśmy w nie zagrać choćby i dziś. Do tego ponownie zaprezentowano Splinter Cell: Blacklist.

Fragment rozgrywki z gry Assassin's Creed III:

Miłośników gier tanecznych zainteresuje z pewnością prezentacja Just Dance 4. Kolejna odsłona znanej serii trafi do sklepów w październiku tego roku. Potańczymy w niej do takich dyskotekowych hitów, jak "Disturbia" Rihanny, "Good Feeling" Flo Ridy, "Moves Like Jagger" Maroon 5 i Christiny Aguilery czy "Call Me Maybe" w wykonaniu Carly Rae Jepsen.

Poza tym zapowiedziano Avengers: Battle for Earth w wydaniach na Wii U oraz Xboksa 360 z Kinectem, Rayman Legends w wersji na Wii U oraz ZombiU, także na Wii. Ostatnia z tych gier to krwawa jatka z udziałem zombie (według pierwotnego planu, mieliśmy w niej zetrzeć się z przybyszami z kosmosu). Polecamy bardzo dobrze zrealizowany zwiastun (nie sądzicie, że jego autorzy inspirowali się pierwszym trailerem Dead Island?).

Zwiastun gry ZombiU:

Na szybko podsumowując: niespodzianka w postaci Watch Dogs, poza tym bez zaskoczeń.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje